Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Alžírsko stále vidí možnost dosažení dohody o zmrazení těžby ropy

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se příští týden na neformální schůzce v Alžírsku stále mohli dohodnout na zmrazení těžby. Řekl to dnes alžírský ministr energetiky Núraddín Búterfa. Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo přitom tento týden varoval, že od schůzky v Alžírsku se žádné zásadní rozhodnutí zřejmě nedá očekávat.

Búterfa předpokládá, že těžařské země se v Alžírsku shodnou minimálně na rámcové podobě dohody o zmrazení produkce ropy. „Nemůžeme (z tohoto setkání) odejít s prázdnýma rukama,“ citoval alžírského ministra list The Wall Street Journal (WSJ).

Členové OPEC se neformálně setkají v rámci třídenní energetické konference v Alžíru, která začíná v pondělí. Podle WSJ se neformální schůzka členů OPEC uskuteční ve středu.

Nejmenovaný delegát OPEC tento týden agentuře Bloomberg řekl, že podle Saúdské Arábie poskytnou tato jednání prostor spíše pro vzájemné konzultace, než aby na nich padlo rozhodnutí o těžebních limitech. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak dnes uvedl, že dohoda o zmrazení těžby ropy není pro Rusko zásadní záležitostí.

Rusko a Saúdská Arábie jsou největšími producenty ropy na světě. Saúdská Arábie kartel OPEC vede, Rusko jeho členem ale není. OPEC a Rusko se snažily uzavřít dohodu o zmrazení těžby už na začátku tohoto roku. Jednání ale zkrachovala, protože Írán nechtěl omezovat svou těžbu, dokud se mu nepodaří zvýšit produkci na úroveň před sankcemi, které vůči Íránu v minulých letech uplatňovaly západní země.

Búterfa dnes varoval, že pokud nebudou podniknuta žádná opatření, mohly by ceny ropy klesnout zpět ke 30 dolarům za barel. „OPEC nemá jinou možnost, než učinit rozhodnutí, ať už v Alžíru, nebo ve Vídni,“ uvedl ministr. Ve Vídni se bude 30. listopadu konat oficiální zasedání představitelů OPEC.

Búterfa dále prohlásil, že členové OPEC v důsledku nízkých cen ropy přicházejí denně jako celek o 300-500 milionů dolarů (7-12 miliard Kč). Varoval také, že nízké ceny by časem mohly vést k nedostatku ropy, což by způsobilo růst cen a ochromilo světovou ekonomiku.

Ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko po úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Newsletter