Americké banky ve třetím čtvrtletí zvýšily zisk o 13 procent

Souhrnný zisk amerických bank v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o téměř 13 procent na 45,6 miliardy dolarů (1,16 bilionu Kč). Uvedla to dnes Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), podle níž počet bank, které se potýkají s problémy, během čtvrtletí klesl o 15 a dosáhl 132. To představuje nejnižší úroveň za více než sedm let.

Banky těžily z rostoucího objemu úvěrů, který vedl k výraznému růstu čistých úrokových příjmů. Meziroční nárůst zisku podle FDIC zaznamenalo více než 60 procent z 5980 sledovaných finančních společností. Podíl bank, kterým se nepodařilo vykázat zisk, činil jen 4,6 procenta. To představuje nejnižší úroveň od roku 1997.

Ve Spojených státech zatím v letošním roce zkrachovalo pouze pět bank. V loňském roce počet bankrotů v americkém bankovním sektoru klesl na osm z předloňských 18 případů.

Počet bankrotů mezi bankami se postupně snižuje od roku 2010, kdy v důsledku finanční krize v USA skončilo 157 bank. Agentura AP v této souvislosti upozornila, že pokud americká ekonomika vykazuje solidní růst, krachuje v USA pouze čtyři až pět bank ročně.

Newsletter