Americký Kongres okupují demokraté, žádají zákon o zbraních

Velký počet poslanců americké Demokratické strany v noci uspořádal ve Sněmovně reprezentantů protest v sedě s cílem prosadit hlasování o kontrole držení zbraní. Jednání sněmovny je ochromeno a novináři si netroufají předpovědět další vývoj. Před Kongresem za omezení oběhu zbraní demonstrují stovky lidí.

Protest demokratických poslanců začal ve středu v poledne místního času (večer SELČ). Skupina poslanců se usadila kolem řečnického pultu ve snaze prosadit hlasování o kontrole zbraní ještě před parlamentní přestávkou, která začne příští týden. Volání po změně zákona výrazně zesílilo po masakru ve floridském Orlandu z minulého týdne, při němž po střelbě v místním gay klubu zůstalo 49 mrtvých obětí a při policejním zásahu zahynul i útočník.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan požadavek demokratických poslanců na hlasování odmítl s tím, že na programu je hlasování o zákoníku práce. Jednání poslanců označil za propagandistické cvičení a zdůraznil, že Kongres neudělá nic proti ústavnímu právu Američanů držet střelné zbraně.

Protest demokratů ale jen zesílily. Zatímco Ryan volal poslance k pořádku, sněmovnou znělo skandování „Hanba!“ a šéf sněmovny nakonec předsednické místo opustil. Rozhořčení zastupitelé zpívali protestní písně a drželi v rukou fotografie obětí orlandského vraha.

Hodinu před půlnocí místního času se v sále situace vyostřila natolik, že hrozily násilnosti, napsala agentura AP. Republikánský poslanec z Texasu Louie Gohmert se dostal do prudkého sporu s demokratickou poslankyní Corrine Brownovou z Floridy. Dvojice se hlasitě přela a přiblížila se k sobě natolik, že je kolegové museli odtrhnout. Do protestu se mezitím zapojily zhruba dvě stovky demokratů ze Sněmovny reprezentantů i Senátu, kteří si do jednacího sálu přinesli polštáře a deky.

Demokratická poslankyně Elizabeth Estyová nocovala v Kongresu ve spacáku. Pro ty, kdo přes noc zůstali vzhůru, přinášeli kolegové občerstvení, přestože sněmovní pravidla zakazují v jednací síni jíst. Vnitřní kamerový systém byli sice odpojen, ale obrázky z protestu, v historii amerického parlamentu krajně neobvyklému, se rozletěly po sociálních sítích díky mobilním telefonům poslanců.

Několik stovek lidí demonstrovalo za omezení prodeje zbraní i před parlamentem. Projevují solidaritu se stávkujícími poslanci a žádají okamžité hlasování.

Newsletter