Americký průmysl v březnu m/m klesl o 0,6 %, nejrychleji za 2,5 roku

Průmyslová výroba ve Spojených státech v březnu klesla nejvíce za dva a půl roku. Důvodem byl pokles produkce těžařských a energetických firem. Výroba ve zpracovatelském průmyslu však poprvé od listopadu vzrostla, i když pouze mírně, díky vyšší výrobě aut. Podle analytiků je zpráva, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed), dalším důkazem prudkého zpomalení ekonomického růstu USA v prvním čtvrtletí.     

Ve srovnání s předchozím měsícem se průmyslová výroba snížila o 0,6 procenta, což byl nejvyšší pokles od srpna 2012. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali snížení výroby jen o 0,3 procenta. V únoru výroba v průmyslu stoupla o 0,1 procenta.     

Produkce zpracovatelského sektoru se zvýšila o 0,1 procenta, v předchozím měsíci naopak o 0,2 procenta klesla. Výroba v automobilovém průmyslu stoupla o 3,2 procenta.     

Produkce energetických firem se však propadla o 5,9 procenta po únorovém růstu o 5,7 procenta. Produkce těžařských firem se snížila o 0,7 procenta kvůli propadu těžby ropy a plynu o 17,7 procenta.     

Za celé první čtvrtletí průmyslová výroba klesla o jedno procento, což byl první kvartální pokles od druhého čtvrtletí 2009. Hlavní podíl na tomto propadu měla těžba ropy a plynu, napsaly agentury AP a Reuters. 

Newsletter