Apple představil nový, dosud největší model tabletu iPad Pro

Americký výrobce elektroniky Apple dnes představil větší a výkonnější počítačový tablet iPad Pro. Podle analytiků jím firma chce oslovit zejména firmy a ty pracovníky, kteří uvažují, že přejdou z laptopů na tablet.

Přístroj iPad Pro má displej s úhlopříčkou 12,9 palce (32,8 centimetru), čtyři reproduktory a na jedno nabití údajně vydrží deset hodin. Apple tvrdí, že novinka je rychlejší než drtivá většina přenosných počítačů. K přístroji Apple nově nabízí i stylus s názvem Pencil (Tužka), který bude reagovat na tlak.

Apple se v poslední době potýká s poklesem odbytu svých tabletů, které uvedl na trh před zhruba pěti lety. Nový tablet si zájemci mohou koupit od listopadu.

Cena přístroje iPad Pro s 32 gigabyty paměti bude v USA začínat na 799 USD (více než 19.000 Kč). Pro srovnání, starší iPad Air 2 začíná na 499 dolarech, základní model má ale poloviční paměť.

Firma kromě toho představila novou verzi svého set-top boxu Apple TV. Novinka má dálkové ovládaní, které lze aktivovat hlasem a které reaguje na dotyk.

Podzimní prezentace novinek Applu se letos koná v sanfranciské městské hale pojmenované podle amerického pořadatele rockových koncertů Billa Grahama. Událost provází tradičně velký zájem novinářů a analytiků. Na přilehlém náměstí se před zahájením akce tvořily fronty.

Newsletter