Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna smazala ztráty k otevírací ceně na 25,67 za euro.

Asociace pro investiční kovy a mince chce chránit investory

Ochrana investorů před nekalými obchodními praktikami, jako jsou zejména klamavá komunikace s cílem záměny obecného kovu za ryzí, podhodnocená výkupní cena či nadhodnocené predikce vývoje ceny, je hlavním cílem nově vzniklé Asociace pro investiční kovy a mince. Novinářům to dnes řekl předseda asociace Vladimír Brůna.

Zákazník musí mít podle něj jistotu, že produkt ze vzácného kovu, který si kupuje, není uměle nadhodnocený, že se mu dostává odpovídajících služeb a uváděná ryzost je zaručena. Na trhu je nyní asi 400 společností, z nichž asi stovka ročně zkrachuje. Asociace je otevřená všem poctivým firmám, dodal.

„O investice do drahých kovů a mincí se zajímá stále více Čechů. Vkládají do nich velkou část svých úspor. Naším cílem je proto prostředí kultivovat a poskytnout jim podobné jistoty, jako když své peníze vkládají třeba do bank,“ uvedl Brůna, který je zároveň předsedou představenstva společnosti Golden Gate CZ.

Členové asociace se v rámci svého Etického kodexu hlásí k tomu, že svým smluvním i potenciálním klientům vždy poskytují transparentní, objektivní a úplné informace, ctí pravidla slušného a poctivého obchodního styku a vždy jednají ve prospěch klienta a vyvarují se jakýchkoli nekalých praktik.

„Trh s drahými kovy v jejich investiční podobě má v ČR ohromný potenciál růstu. V době, kdy ukládání peněz v bankách přestává být zajímavé a akciové trhy přinejlepším stagnují, čeští investoři houfně obracejí svou pozornost na zlato a stříbro v podobě mincí a slitků. Právě proto je nutné, aby měl trh jasná pravidla, kterých se všichni budou i dobrovolně držet,“ uvedl obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Asociace chce navíc být platformou, která bude veřejnosti poskytovat relevantní informace o obchodování s drahými kovy a mincemi. K tomu zřizuje speciální internetové stránky a plánuje cyklus přednášek pro veřejnost.

Zakladateli asociace jsou Česká mincovna a Golden Gate CZ spolu s Českou numismatickou společností. Česká mincovna je výrobcem oběžných, pamětních a investičních mincí a medailí, zároveň je v této oblasti nejvýznamnějším obchodníkem. GoldenGate je lídrem trhu v oblasti spoření do fyzického zlata a stříbra. Česká numismatická společnost je autoritou v oboru historických platidel.

Newsletter