Bisnode: Firmy se stahují z daňových rájů, o úprk ale nejde

Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, ke konci září dosáhl 12 915 a od začátku roku se snížil o 116. Pokles táhne hlavně stěhování z Nizozemí. Majitelé z daňových rájů aktuálně kontrolují 2,64 % českých firem a do jejich základního kapitálu investovali 336 miliard korun. Statistiky za první tři čtvrtletí zveřejnila poradenská společnost Bisnode, jednička ve sledování vazeb a propojení mezi subjekty.

„Atraktivita tradičních daňových rájů pro podnikatele slábne už od roku 2015. Zatímco ale počty firem, které jsou často jen formálně ovládány z daňového ráje, klesají pozvolna, významnější propad lze sledovat u objemu kapitálu upsaného v základním jmění. Za prvních devět měsíců letošního roku propadl o víc než 73 miliard korun na 336 miliard. Celkový zahraniční kapitál v českých firmách se ve stejném období snížil o necelých 15 miliard,“ komentuje nejnovější statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Odliv firem z daňových rájů dlouhodobě táhne Nizozemí (letos -102), s velkým odstupem následují  
Seychely (-36) a Britské Panenské ostrovy (-18). K destinacím, které naopak podnikatele lákají patří Hongkong (letos 23 nových) a Spojené arabské emiráty (18).

Newsletter