Brazilský soud kvůli drogové kauze zablokoval Facebooku peníze

Soud v Brazílii zablokoval americké společnosti Facebook finanční prostředky ve výši 19,5 milionu realů (147,4 milionu Kč). Její internetová aplikace WhatsApp, která umožňuje bezplatné zasílání textových zpráv, totiž nepředala úřadům zprávy požadované v rámci vyšetřování obchodů s drogami. S odvoláním na zpravodajský portál G1 o tom dnes informovala agentura Reuters.

Brazilská policie tvrdí, že provozovatel aplikace WhatsApp několikrát odmítl uposlechnout příkazu předat zprávy, které si mezi sebou posílali podezřelí členové mezinárodního gangu pašeráků kokainu. Bez požadovaných informací bude obtížné až nemožné prokázat vazby mezi lidmi, kteří byli zadrženi během nedávných razií, a jejich společníky v Brazílii, Bolívii, Paraguayi a ve Španělsku.

Brazilské úřady se ke zprávám snaží dostat již pět měsíců, zatím ale neúspěšně. Soudce v brazilském státě Paraná proto zmrazil finanční prostředky, které odpovídají celkové výši pokut pro WhatsApp za nevyhovění úřadům. WhatsApp v Brazílii nemá otevřen žádný bankovní účet. Soudce tudíž zmrazil peníze její mateřské společnosti Facebook.

Brazilská justice v obdobné kauze letos na 72 hodin zablokovala celou aplikaci WhatsApp, což zasáhlo zhruba 100 milionů uživatelů v této latinskoamerické zemi. Facebook jakožto provozovatel největší sociální sítě světa tehdy uvedl, že aplikace WhatsApp textové zprávy uživatelů neuchovává, a i kdyby tak činila, nemohla by si je přečíst, protože jsou zašifrované.

Newsletter