Britové ve velkém nakupují dolary a eura

Britové před čtvrtečním referendem ve velkém nakupují dolary a eura, poptávka po těchto měnách se zvýšila o desítky procent. Vyplývá to z průzkumu, který si mezi britskými směnárnami provedla agentura Reuters. Obyvatelé Spojeného království se před obdobím dovolených obávají, že pokud výsledkem referenda bude vystoupení Británie z EU, výrazně klesne kurz libry, což by citelně zdražilo zahraniční rekreace.

„Jedeme v září pryč, takže si kupuji eura. Myslím si, že libra půjde dolů,“ poznamenal John Murphy, když si u stanice londýnského metra Liverpool Street měnil peníze. Také Richard Bailey, který stál frontu s Murphym, očekává propad hodnoty libry, což v případě brexitu předpovídají i mnozí ekonomové.

Britská poštovní společnost Post Office uvedla, že prodej valut na jejích pobočkách i přes internet od víkendu meziročně vzrostl o 74 procent. Dnes se na pobočkách uskutečnilo o 74 procent a na internetu o 381 procent transakcí více než loni ve stejný den. Společnost Travelex udává, že v období od 14. do 21. června zájem o výměnu liber přes internet vzrostl o 30 procent.

Britové podle zjištění agentury Reuters neupřednostňují žádnou zahraniční měnu, zájem o dolar a euro je prakticky vyrovnaný, jak ukazují statistiky Post Office a Travelexu.

Newsletter