Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Britská média píší o zdrcujícím verdiktu nad iráckou válkou

Závěry vyšetřovací komise Johna Chilcota, která kriticky zhodnotila přístup Británie k irácké válce v roce 2003 a reakce tehdejšího premiéra Tonyho Blaira, ovládly dnes první stránky britských novin.

The Guardian píše o „zničujícím verdiktu o irácké válce“, který Chilcotova komise přinesla. Financial Times interpretují závěry jako „tvrdý verdikt nad Blairem“, The Times přinášejí zpravodajství pod titulkem Blairova soukromá válka, zatímco bulvární listy jsou v odsudku někdejšího premiéra ještě příkřejší. Daily Mail píše, že reakce Tonyho Blaira, který mezi jiným řekl, že by invazi podnikl znovu, je projevem „znechucujícího egocentrismu“ a The Sun pod jeho velkým snímkem přinesl titulek Zbraň hromadného podvodu, v narážce na zbraně hromadného ničení, které byly oficiálním zdůvodněním invaze a které se v Iráku nikdy nenašly.

Prakticky všechny deníky na první stránce zmiňují soukromý vzkaz Blaira tehdejšímu americkému prezidentovi Georgi Bushovi – Podpořím tě za všech okolností. Blair ho poslal už osm měsíců před invazí, dávno v době, kdy Washington i Londýn tvrdily, že usilují o diplomatické řešení situace.

The Times stejně jako jiné listy oceňují, že se nenaplnily obavy, že Chilcotova zpráva bude jen formálním cvičením. Vyšetřování je zdrcujícím hodnocením jednání bývalého premiéra před invazí v roce 2003 a nedostatku příprav na období po invazi, píší The Times. „Odtajněné vzkazy Tonyho Blaira Georgi Bushovi ukázaly, jak hluboce se Blair zavázal k válce a jak přecenil svou schopnost ovlivňovat americkou politiku.“

„Zpráva kritizovala Tonyho Blaira, že prezentoval zpravodajské údaje o irácké hrozbě ‚s jistotou, která nebyla oprávněná‘,“ připomněl The Daily Telegraph. „Při emotivní tiskové konferenci, během níž mu často selhával hlas, expremiér uznal, že některé rodiny mrtvých mu ‚nikdy neodpustí a nezapomenou‘.“

Financial Times (FT) zdůrazňují, že John Chilcot prakticky tvrdí, že Tony Blair se rozhodl podpořit Bushovu administrativu dávno před tím, než k tomu měl legální a parlamentní pravomoci. Podpořím tě za všech okolností, napsal lehkovážně americkému prezidentovi osm měsíců před začátkem války. Připojil k tomu sice několik zpochybňujících vět, ale těchto několik slov tvoří jeho epitaf, napsaly FT v redakčním komentáři.

Rozhodnutí jít do války bylo chybné a bylo přijaté před tím, než se vyčerpaly všechny mírové varianty, zdůraznily FT. „Důsledky invaze a následné okupace s hrozivou cenou v iráckých životech prostě nebyly domyšleny.“

Nic již nemůže vrátit životy zničené kroky podniknutými rozhodnutími, která se dělaly před 13 lety. Irák ztratil statisíce občanů v chaosu, který následoval po svržení Saddáma Husajna. Teroristické hrozby a náboženské sektářství vypuštěné zhroucením státu nadále ničí zemi, zdůraznily FT.

„Je hodně věcí na britském způsobu vládnutí, nad kterými je možné naříkat. Ale Chilcotovou zprávou britský establishment aspoň ukázal, že je odhodlán, aby se ohromné selhání jen tak nepřešlo,“ uzavřely FT.

The Guardian napsal, že nejvážnější důsledky těchto chyb se stále projevují daleko – na ulicích v Iráku. Současně zdůraznil, že invaze měla i vážné dopady na britskou politiku. V souvislosti s tím, jak Blair hájil podíl Británie na invazi, The Guardian uvedl, že „proces vládnutí, politickou debatu a místo Británie ve světě ještě víc poškodila politická – a možná psychologická – potřeba balit brutální rozhodnutí držet se Spojených států do počestnosti“.

„Rozdíl mezi soukromým a veřejným zdůvodněním války podpořila nedůvěru, která – umocněná bankovní krizí a skandálem kolem poslaneckých výdajů – poháněla volbu pro brexit. Celé politika v Británii byla oslabena, ale největší cenu zaplatila levice. Došlo na jinak nemyslitelný vzestup Jeremyho Corbyna, po kterém se labouristé propadli do občanské války,“ uvedl The Guardian.

Newsletter