Cameron ve středu odstoupí, premiérský úřad převezme Mayová

Britský premiér David Cameron ve středu odstoupí a uvolněné funkce se ujme nynější ministryně vnitra Theresa Mayová. Dnes to podle agentury Reuters oznámil Cameron s tím, že Mayová má jeho plnou podporu.

„Theresa Mayová je více než schopná, aby zemi poskytla potřebné silné vedení,“ prohlásil Cameron před premiérským sídlem v Downing Street číslo deset. Řekl také, že ho těší, že premiérský úřad po něm převezme právě Mayová.

Ve středu se ještě naposledy Cameron zúčastní v Dolní sněmovně interpelací, během které bude odpovídat na dotazy zákonodárců. „Poté očekávám, že odjedu do (Buckinghamského) paláce,“ řekl Cameron. V Buckinghamském paláci oficiálně předá královně Alžbětě II. svou rezignaci. Do středečního večera tak bude mít Spojené království premiérku, dodal Cameron.

Výběr nové předsedkyně vlády nabral nečekaný spád poté, co druhá uchazečka a současná náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová překvapivě svou kandidaturu stáhla. Mayová se stane po Margaret Thatcherové (vládla 1979-90) druhou ženou v čele britské vlády.

Postavení Mayové sice ještě musí potvrdit vedení strany, ale to by měla být spíše formalita. Za ministryni vnitra se už totiž postavili například ministr spravedlnosti Michael Gove nebo lídr kampaně za brexit Boris Johnson, tedy dvojice mužů, o nichž se ještě nedávno mluvilo jako o favoritech na premiérský post.

Newsletter