Ceny ropy propadly v reakci na odchod USA od klimatické dohody

Ceny ropy se dnes propadly a v konečném výsledku zaznamenaly už druhý ztrátový týden v řadě. Dolů je stáhlo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Trh se obává, že důsledkem tohoto kroku bude růst těžby ropy v USA a ještě větší převis nabídky na světovém trhu.

Cena severomořské ropy Brent spadla pod 50 dolarů za barel, krátce před 18:30 SELČ ztrácela 1,84 procenta a prodávala se za 49,70 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 1,82 procenta na 47,48 dolaru USD za barel. Týdenní ztráta obou typů činí nejméně čtyři procenta.

Odstoupení USA od klimatické dohody oživilo na trzích s ropou obavy, že tempo růstu produkce ropy ve Spojených státech výrazně zrychlí. Jak uvedl makléř společnosti Freight Services International Matt Stanley v rozhovoru s agenturou Reuters, USA se nejspíš vrhnou na těžbu fosilních paliv a „když si USA dělají, co chtějí, proč by je neměli následovat další producenti“.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další státy se minulý týden dohodly na prodloužení restrikcí na těžbu o 1,8 milionu barelů ropy denně do března 2018. Šéf ruské společnosti Rosněfť Igor Sečin dnes odhadl, že američtí producenti ropy mohou v příštím roce zvýšit světovou nabídku o 1,5 milionu barelů za den.

Od 25. května, kdy byla podepsána dohoda OPEC, se cena ropy snížila o zhruba 10 procent, uvedla agentura Reuters.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 49,70 50,63
New York – Nymex WTI červenec 47,48 48,36

Newsletter