Česká společnost Cryptelo čelí insolvenci

Společnost Cryptelo je prvním známým českým startupem, který zvolil pro své financování cestu ICO. Jednalo se konkrétně o vydání 25 milionů kusů digitálního tokenu CLR pod kryptoměnou Ethereum za které utržila přes 20 milionů korun. Firma nyní čelí insolvenci.

Návrh na insolvenční řízení podal český podnikatel Alexej Petrásek. Soud návrhu vyhověl a nyní se tak mladá společnost nachází v insolvenci. Věřitelé jsou nyní soudně vyzíváni, aby se přihlásili o své pohledávky. Jednatelé startupu ale oprávněnost návrhu zpochybňují a považují jej za ryze účelový.     

Petrásek sám vidí situaci poněkud jinak. Reálně podle něj hrozí možnost, že by mohly být spáchány trestné činy zpronevěry, porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškozování věřitelů. Jednatelé společnosti ujišťují, že startup žádnými existenčními problémy netrpí a výzva je čistě účelová. Za návrhem podle šéfa společnosti, Martina Baroše, stojí odvolání Davida Libigera (nechvalně proslulého „krále losovaček“, dříve známého podezřelým losováním veřejných zakázek pro státní správu) ze všech funkcí v Cryptelu. Ten sám ale nařčení odmítá a poukazuje na fakt, že žádná z jeho firem insolvenční návrh nepodala.

Zajímavý v této souvislosti je ovšem fakt, že se Petráskův insolvenční návrh explicitně zmiňuje o dvou věřitelích. Vedle vlastní osoby se jedná právě o Libigerovu firmu KL. Cryptelo má věřitelům dlužit přes 5 milionů korun. Na případ upozornil deník E15.

Cryptelo vyvíjí technologii na šifrované ukládání a přenosy dat, její digitální token CLR se veřejně neobchoduje na kryptoměnových burzách, takže je poměrně obtížně určit jeho současnou tržní hodnotu. Vzhledem k dramatickému propadu prakticky všech ICO vydaných pod Etherem a celkové situaci na kryptotrhu by cena na volném trhu mohla být poloviční až pětinová oproti ceně z předprodeje. Nízká likvidita zde ovšem hraje ve prospěch tokenu. S problémy se nyní potýkají i některé další lokální projekty, které založily svůj byznys okolo krypoměn. Za zmínku stojí například Signals, Worldcore, nebo esports.com.

Newsletter