Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

České akcie posílily letos o 6 % a dostaly se na 14měsíční maximum

České akcie posílily podle indexu PX od začátku roku o téměř šest procent a dostaly se tak v minulém týdnu na 14měsíční maximum. Největší zisky si připsaly podle analytiků akcie Fortuny, bank a operátora O2. Za posledních 12 měsíců přidal PX téměř 13 procent, i přes tento růst se ale pohybuje osm procent pod pětiletým maximem.

Od začátku roku index PX přidal zhruba pět procent, viditelná akcelerace je patrná především během února, řekl ČTK analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Index PX roste podle něj zásluhou všech akciových titulů. Nejméně se zatím dařilo likérce Stock Spirits, jejíž akcie vzrostly o půl procenta. Naopak nejvyšší zisky si připisuje Fortuna (10,8 procenta).

Nicméně nejvíce přispěly k celkovému růstu díky své vysoké tržní kapitalizaci akcie Komerční banky (8,7 procenta), Erste (4,2 procenta) a O2 (5,8 procenta). „Očekáváme, že růst pražského indexu bude dále pokračovat a měl by překonat hranici 1000 bodů. To by představovalo další zisk minimálně 3,5 procenta,“ dodal.

V poslední době akciové indexy táhnou nahoru hlavně finanční tituly, které pozitivně reagují na oživující inflaci a růst výnosů dluhopisů, uvedl analytik České spořitelny Martin Bártek. Dvě společnosti (O2 a Moneta) nedávno oznámily vysokou plánovanou dividendou. Akcie O2 podpořil také nedávný prodej tříprocentního podílu ze strany PPF. Růst je ale široce založený a podporují ho v posledních dnech i akcie ČEZ. „V ČR se pomalu blíží rozhodný den pro práva na dividendy u několika důležitých titulů, což by mělo trh nadále podporovat,“ podotkl Bártek.

Jedním z hlavních důvodů růstu je podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla blížící se závěrečná kapitola intervencí České národní banky. Od začátku roku na pražskou burzu zavítali nejen spekulanti v podobě zahraničních institucí, ale i čeští investoři mění zahraniční akcie za ty české. Zároveň podle něj panuje až nepochopitelně pozitivní nálada kolem nástupu prezidenta Donalda Trumpa, jemuž globální trhy věří. Burza by mohla zažít lehčí otřesy po ukončení intervencí, dodal.

Newsletter