Česko má poprvé finalistku v Eurovizi

Zpěvačka Gabriela Gunčíková jako první zástupkyně České republiky postoupila do finále mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song Contest. „Je to tam, Gabriela Gunčíková přepisuje historii!“ zajásal moderátor České televize, který pro tuto příležitost použil známý výrok sportovního komentátora. V dnešním semifinále reprezentovala Česko zpěvačka Gunčíková s písní I Stand.

Příležitost hlasovat mělo více než 200 milionů televizních diváků po celé Evropě. Pravidla soutěže ale neumožňují hlasovat pro zástupce vlastní země.

Druhé semifinále se uskuteční 12. května. Finále bude následovat 14. května ve Stockholmu.

Gunčíkovou vybrala pětičlenná porota spolu s Českou televizí (ČT). Zasedl v ní například hudebník Michael Kocáb nebo účastník loňské Eurovize Václav „Noid“ Bárta. U sázkařů má podle moderátora ČT, který komentoval přímý přenos z dnešního semifinále, šance na vítězství jedna ku 66.

Dvaadvacetiletá Gunčíková se v roce 2011 dostala do finále druhé řady pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar a ve stejném roce se stala také Objevem roku v anketě Český slavík. Vydala dvě alba. „Eurovize je jako evropský pohár ve sportovních soutěžích, jen se jedná o nejlepší píseň a její interpretaci. Eurovize je možnost předvést své umění celému světu,“ řekla Gunčíková.

Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz, zpěvačka Tereza Kerndlové nebo loni Marta Jandová a Václav „Noid“ Bárta. Už v roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

V řadě evropských zemí je Eurovize mimořádně sledovaná a populární. Loňský ročník přitáhl k televizním obrazovkám 197 milionů diváků z celého kontinentu. V Česku ale velký zájem nevyvolává, což bylo v minulosti důvodem, proč se několikrát soutěže neúčastnilo.

Newsletter