Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Česko si připomíná 25 let od návratu do MMF. Přínosy?

Členství ČR v Mezinárodním měnovém fondu pomohlo zemi především v začátcích ekonomické transformace po opětovném vstupu Československa do fondu v roce 1990. Země tehdy do roku 1994 vyčerpala půjčky za 40,3 miliardy korun podle současného kurzu. Vyplývá to z informací, které poskytlo ČTK ministerstvo financí. ČR si v těchto dnech připomíná 25. výročí opětovného vstupu do MMF a Světové banky.

„Hned od začátku našeho vstupu MMF podpořil probíhající změny v ekonomické sféře, a to jak příznivým hodnocením, tak poskytnutím půjčky ve formě překlenovacího úvěru, který se stal základem veškeré finanční pomoci od mezinárodních institucí i vlád vyspělých států,“ uvedlo ministerstvo.

Československo bylo zakládajícím členem MMF. V období 1954 až 1990 bylo jeho členství pozastaveno, ale hned po roce 1989 požádalo o jeho obnovení, ke kterému došlo 20. září 1990.

Každý členský stát MMF, kterých je v současnosti 184, má podíl a případně čerpá půjčky v měně fondu, tzv. SDR (Zvláštní práva čerpání). Aktuální kurz této „měny“ je 33,8 koruny. SDR tvoří hlavní rezervní aktivum MMF a odvozují se od průměrné hodnoty měn USA, Německa, Japonska, Francie a Velké Británie.

Podíl České republiky na hlasovacích právech v rámci Mezinárodního měnového fondu (MMF) v současnosti činí 0,43 procenta, což odpovídá kapitálu 33,9 miliardy korun. Z těchto peněz a z prostředků získaných doplňkovými zdroji (například na základě bilaterálních dohod MMF s členskými zeměmi) jsou financovány půjčky MMF.

V současnosti je podle oslovených analytiků již Česko v rámci MMF považováno za vyspělou zemi, která spíše pomáhá, než čerpá půjčky z MMF. „ČR se do poskytování finančních prostředků v rámci kvót zapojuje v souladu se svými závazky vyplývajícími z členství od roku 2000, kdy byla ze strany MMF pozitivně vyhodnocena externí stabilita země,“ uvedlo i ministerstvo.

ČR je také podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Lukáše Kovandy první z postsocialistických zemí, která splatila svůj transformační dluh vůči MMF, a to v září 1994. „Druhé vlny rozsáhlejšího angažmá MMF ve východní Evropě, té související s propuknutím světové finanční krize vrcholící v letech 2008 a 2009, se ČR neúčastnila. Pomoc fondu tehdy mířila jen do Maďarska, Rumunska a Lotyšska,“ uvedl.

Výhodou členství pro Česko je podle hlavního analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška to, že jeho představitelé, kupříkladu guvernér ČNB, mají přístup do diskusních fór na nejvyšší úrovni. „Budoucnost MMF a Světové banky si představuji podobnou současnosti. Vždy se najdou země, které budou potřebovat pomoc. Nedávný případ Ukrajiny ukazuje, že do těžko řešitelných ekonomických problémů může spadnout i země v relativně bohaté Evropě,“ uvedl.

V rámci prevence krizí všechny členské země také MMF podléhají bilaterálnímu dohledu ze strany MMF, především pravidelným každoročním konzultacím. Kromě finanční pomoci poskytuje MMF poradenskou pomoc v různých oblastech. V případě ČR se uskutečnila rozsáhlá technická pomoc od odborníků MMF z oblastí statistiky, výzkumu, měnové politiky a fiskální politiky byla poskytována především v letech 1991-2006. Celkově se jednalo přibližně o 34 misí.

Specifickou formou pomoci bylo podle ministerstva provedení komplexní analýzy finančního sektoru v letech 2000 až 2001 a poté v roce 2011. První konzultace se Česká republika účastnila jako jedna z prvních transformujících se ekonomik. „Úspěšná realizace pak přispěla k bezproblémovému hodnocení připravenosti ČR na vstup do EU v oblasti jednotného trhu finančních služeb,“ uvedlo MF.

Čerpání prostředků od MMF:

Půjčka Období čerpání Celková výše půjčky Skutečně čerpáno(v mil. SDR)
Stand-by I. leden 1991 – duben 1992 619,5 mil SDR 619,5 mil. SDR
CCFF leden 1991 – leden 1992 466 mil. SDR 466 mil. SDR
Stand-by II. duben 1992 – září 1992 236 mil. SDR 36 mil. SDR
Stand-by III. březen 1993 – březen 1994 177 mil. SDR 70 mil. SDR

Zdroj:MF

Newsletter