Český export letos stoupne na rekordních 3,8 bil. korun, čekají firmy

Český export letos dosáhne rekordních 3,8 bilionu korun, meziročně stoupne o šest až sedm procent. Dál poroste význam vývozu aut a automobilových dílů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy. Další růst si exportéři slibují i od znovuotevření trhů jako jsou Írán a Kuba, kde měly v minulosti české produkty dobrou pověst.

Od ledna do května vývoz tuzemských firem meziročně stoupl o 6,7 procenta. Predikce Svazu průmyslu a dopravy počítá letos s růstem vývozu kolem šesti procent. „Ale pokud se i v druhé polovině roku podaří udržet oživení poptávky po českém zboží a službách na klíčovém evropském a zejména německém trhu, nelze vyloučit ani nárůst někde mírně pod deseti procenty,“ uvedl ředitel svazu Lukáš Martin.

Mezi nejvýznamnější exportní destinace patří Německo, Slovensko, Velká Británie, USA, Francie a Polsko. Do Německa míří přibližně třetina celkového exportu Česka. Pořadím exportních destinací míchá hlavně „vypadnutí“ Ruska z první desítky. Meziroční pokles exportu do Ruska mj. znamená zvýšení procentuálního podílu českého exportu do zemí EU na více než 83 procent. Jde tak o posílení závislosti českého exportu na úspěšnosti nebo neúspěšnosti ekonomik zemí EU.

„Z pohledu našich exportérů budou určitě velmi zajímavé nově otevřené destinace jako jsou Írán a Kuba. České zboží má na těchto trzích velmi dobrou dlouholetou tradici, takže není důvod neuspět. Nemyslíme si však, že tyto dvě země nějak zásadně ovlivní exportní statistiky za rok 2015,“ dodal Martin.

Ve struktuře vývozu posiluje vývoz automobilů, trvale vysoký a také rostoucí je podíl vývozu strojírenských výrobků i výrobků z oblasti elektrotechniky.

Loni dosáhl objem tuzemského vývozu 3,6 bilionu a dovoz 3,17 bilionu korun. Od roku 1989 klesla významněji hodnota exportu pouze během krize v roce 2009, kdy se snížila o 13 procent meziročně. Dlouhodobě vývoz stále roste.

Newsletter