Český průmysl v lednu y/y zrychlil růst na 5,5 % dle očekávání

AKTUALIZOVÁNO – Průmyslová produkce v lednu meziročně vzrostla reálně o 5,5 procenta Po očištění o sezónní vlivy klesla v porovnání s předchozím měsícem o 0,6 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 3,4 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad. 

„Data z průmyslu potěšila. Nejen že lednový růst průmyslové výroby překonal očekávání a rostl o 5,5 procenta meziročně, ale statistický úřad revidoval směrem vzhůru i prosincový odhad z 2,7 procenta na 3,3 procenta,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Dodal, že tradičním tahounem růstu průmyslu byl zpracovatelský průmysl, který rostl o téměř 10 procent. I přes mírné zpomalení přispěla do celkového růstu výroba motorových vozidel nejvýrazněji. Naopak sezonně výrazně zpomalila výroba a rozvod elektriky, plynu a tepla, což pravděpodobně odráží letošní teplejší leden v porovnání s rokem 2017. „Optimistická data potvrzují dobrou kondici tuzemské ekonomiky, která i na začátku letošního roku pokračuje v robustním růstu,“ doplnil Šoltés.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,1 procentního bodu, růst o 5,6 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek +1,0 p. b., růst o 13,9 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,98 p. b., růst o 15,3 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -2,3 p. b., pokles o 16,1 %) a těžba a dobývání (příspěvek -0,1 p. b., pokles o 4,1 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v lednu 2018 meziročně vzrostly o 4,8 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 4,5 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 5,1 %.

Hodnota nových zakázek v lednu 2018 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 3,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 3,9 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 2,2 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem přispěla nejvíce odvětví výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek +1,1 p. b., růst o 20,9 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,0 p. b., růst o 9,4 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,6 p. b., růst o 6,6 %). Nové zakázky klesly v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,6 p. b., pokles o 8,3%) a výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -0,4 p. b., pokles o 1,0 %).

 

Newsletter