Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Čínský průmysl zůstává v útlumu, ale už nepropadá

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v září podruhé za sebou klesla, mírně však překonala očekávání analytiků. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnil čínský statistický úřad.

Index aktivity stoupl na 49,8 bodu ze srpnových 49,7 bodu. Zůstal však pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že index klesne na 49,6 bodu.

„Ačkoli se index vzchopil, stále zůstává pod padesátibodovou hranicí. To signalizuje relativně slabou vnitřní i vnější poptávku. Zpracovatelský sektor zůstává pod poměrně silným tlakem,“ uvedl zástupce statistického úřadu Čao Čching-che.

Pokračující pokles aktivity ve zpracovatelském sektoru podle agentury Reuters podporuje očekávání, že Peking bude muset v brzké době uskutečnit další stimulační opatření, aby zabránil prudkému zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.

Hrubý domácí produkt Číny loni vzrostl o 7,3 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za téměř čtvrt století. V letošním prvním pololetí růst zpomalil na sedm procent, byl však v souladu s celoročním cílem vlády. Někteří analytici se domnívají, že čínská ekonomika ve skutečnosti roste pomaleji, než tamní statistický úřad tvrdí. Údaje za třetí čtvrtletí zveřejní úřad 19. října.

Newsletter