CK: Čeští turisté zájezdy do Turecka na další dny neruší

Kvůli nezdařenému pokusu o puč v Turecku čeští turisté zájezdy do země hromadně neruší. Velké cestovní kanceláře registrují storna zájezdů pouze v jednotkách. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci dovolených.

„Další odlety normálně probíhají podle plánu,“ uvedl marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma. Zájezdy na další dny stornovali podle něj pouze jednotlivci. Exim má nyní v Turecku 1200 lidí. Ještě v sobotu kvůli obavám z vývoje neodletělo ranním letem do Antalye 27 lidí. V neděli už jenom osm z celého letadla. Využili tak dvou nabízených možností – posunutí termínu zájezdu či změnu destinace.

„V úterý nám odlétá několik set lidí do Turecka, registrujeme storna v řádech jednotek,“ dodal ředitel cestovní kanceláře Fischer Jiří Jelínek. Podle zástupců CK Blue Style je situace v letoviscích na Turecké riviéře klidná a nedošlo v nich k žádným incidentům. Letiště v Antalyi, které je více než 700 km vzdáleno od Istanbulu, funguje bez omezení. Klienti v destinaci nepociťují žádná omezení a život v letoviscích probíhá zcela beze změn.

„Co se týče dalších odletů, ty budeme operovat standardně,“ uvedl mluvčí BlueStyle František Vorel. CK podle něj již také na podzim vyškrtla ze stálé nabídky eurovíkendy v Istanbulu.

Doporučení krizového štábu necestovat kvůli pokusu o puč do některých částí Turecka zůstává v platnosti. Po dnešní poradě pracovní skupiny na ministerstvu zahraničí to ČTK sdělila mluvčí úřadu Irena Valentová. Češi by se měli nadále vyhnout Istanbulu, Ankaře a jihovýchodní části Turecka. Ministerstvo turisty nabádá, aby se vyhýbali místům a akcím s větší koncentrací lidí.

V Turecku je podle informací cestovních kanceláří zhruba 7000 českých turistů. Násilné střety v Turecku vypukly v noci z pátku na sobotu a vyžádaly si nejméně 290 životů, další stovky lidí jsou zraněny. Po zmaření vojenského puče zahájily úřady v Turecku rozsáhlé zatýkání. Zadrženo bylo kolem 6000 lidí, především vojáků, mezi nimiž jsou i vysoce postavení generálové. Ve vazbě skončili také soudci a státní zástupci včetně těch z ústavního soudu a dalších nejvyšších justičních instancí země. Odvoláno bylo 8000 policistů.

Newsletter