ČKD dodá Unipetrolu technologie pro Litvínov za 900 milionů korun

Strojírenská firma ČKD Praha DIZ dodá petrochemickému holdingu Unipetrol zařízení za 900 milionů korun. Technologie určené pro novou jednotku na výrobu polyetylenu v Litvínově mají být v provozu od roku 2018. ČTK to dnes oznámil mediální zástupce ČKD Karel Samec. V srpnu v litvínovské chemičce hořelo po výbuchu v propylenové jednotce, podle Samce ale dodávka s požárem nesouvisí.

„Jedná se o projektování, montáž a zprovoznění systému přívodu etylenu, chladicí jednotky, kompresorové stanice a zařízení silnoproudé elektrotechniky zahrnující rozvodnu, transformátory, měniče atd. Dodávat budeme též potrubní systémy a systémy řízení,“ popsal rozsah dodávky výkonný ředitel ČKD Praha DIZ Martin Frelich.

Projekční práce budou podle firmy hotovy do června příštího roku a finální montáž bude dokončena asi v květnu 2017. S uvedením nové jednotky do provozu se počítá v lednu 2018.

Litvínovský závod Unipetrolu zasáhl v polovině srpna rozsáhlý požár, kterému předcházel výbuch. Oheň poškodil propylenovou jednotku a omezil provoz chemičky. Firma zatím nezná výši škod, požár vyšetřují policisté a hasiči.

Unipetrol stále nevyčíslil škody, vyšetřování příčin potrvá měsíce

ČKD Praha DIZ je nejvýznamnější společností strojírenské skupiny ČKD Group. Zaměřuje se na dodávky technologických investičních celků v segmentech plyn a ropa, energetika, infrastruktura a ekologie. Zaměstnává zhruba 350 lidí. Loni podle předběžných výsledků utržila 4,8 miliardy korun. Unipetrol je vedoucí skupinou v oblasti zpracování ropy a petrochemie v Česku a jedním z hlavních hráčů ve střední a východní Evropě. Letos v prvním pololetí vykázal čistý zisk 5,27 miliardy.

Chemičku Unipetrolu v Litvínově zasáhly výbuchy a požár

Newsletter