Clintonová po zápalu plic vede v průzkumu nad Trumpem o 4 procenta

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová vede ve volebním souboji o křeslo amerického prezidenta o čtyři procentní body nad svým republikánským soupeřem Donaldem Trumpem. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který v pátek večer zveřejnila agentura Reuters a společnost Ipsos. Vypadá to tedy, že nedávné zdravotní problémy Clintonové, které lékaři diagnostikovali zápal plic, její stoupence neodradily, napsala agentura Reuters.

Podle průzkumu z 9. až 15 září 42 procent pravděpodobných voličů podporuje Clintonovou, zatímco 38 procent stojí za Trumpem. Průzkum rovněž přisoudil sedm procent hlasů libertariánskému kandidátovi Garymu Johnsonovi a dvě procenta Jill Steinové ze strany Zelených.

Náklonnost voličů k prezidentským uchazečům obou hlavních stran se v průběhu dosavadní kampaně neustále mění, ve vedení se Clintonová s Trumpem průběžně střídají, i když někdejší ministryně zahraničí USA je v čele sondáží častěji než miliardář.

Na videozáznamu z neděle je Clintonová zachycena, jak na vzpomínkové akci k 11. září v New Yorku takřka zkolabovala. Její kampaň později oznámila, že kandidátka trpí neinfekčním bakteriálním zápalem plic. Z nemoci už se vyléčila a vrátila se do práce.

Videonahrávka obnovila diskuZe o zdravotním stavu obou kandidátů. Sedmdesátiletý Trump by se v případě svého zvolení stal nejstarším prezidentem nastupujícím do úřadu. Osmašedesátiletá Clintonová by byla druhá nejstarší.

Američtí voliči si ale se zdravotním stavem kandidátů příliš velké starosti nedělají. Podle jiného průzkumu veřejného mínění z tohoto týdne většina dospělých Američanů uvedla, že tato otázka „nemá žádný vliv na to“, jak budou hlasovat. Pouze zanedbatelné procento stoupenců Clintonové uvedlo, že obavy o její zdravotní stav snižují pravděpodobnost, že pro ni budou hlasovat.

Newsletter