Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

ČNB: Banky ve 4. čtvrtletí 2015 dále uvolňovaly úvěrové podmínky

Banky v posledním čtvrtletí 2015 dále uvolňovaly podmínky pro poskytování úvěrů s výjimkou úvěrů na bydlení, u kterých byla opět stagnace. Obdobná očekávání mají banky také na první čtvrtletí 2016. Poptávka po úvěrech by tak měla dále růst ve všech oblastech úvěrového trhu kromě úvěrů na bydlení, kde banky očekávají stagnaci. Vyplývá to z úvěrového šetření bank České národní banky. Mezi úvěrové podmínky obecně patří příjem žadatele, cena nemovitosti či kreditní historie.

„Poptávka po úvěrech poroste i v roce 2016 a úvěry budou i nadále dobře dostupné. Klání o klienty se mezi bankami přesune z oblasti hypotečních úvěrů na pole spotřebitelských úvěrů a do podnikové sféry,“ komentovala data hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Ve 4. čtvrtletí 2015 se dále uvolnily podmínky u úvěrů podnikům. Týkalo se to hlavně dlouhodobých úvěrů investičního charakteru. Důvody uvolňování souvisí stejně jako v předchozích čtvrtletích především se zvýšenou konkurencí ostatních bank a příznivějším vnímáním ekonomické situace. U velké části úvěrového trhu došlo také k dalšímu poklesu marží bank.

Růst poptávky po úvěrech ve čtvrtém čtvrtletí hlásila již opět významnější část bank. Poptávka po úvěrech podniků je stejně jako v minulosti koncentrována do financování fixních investic, fúzí a akvizic a restrukturalizace dluhů. „Plošně se rozlévající hospodářský růst, silná podnikatelská důvěra a klesající podíl nesplácených úvěrů ovlivňuje ochotu bank půjčovat nejen velkým, ale i malým a středním podnikům. Ty by měly letos pocítit zlepšení dostupnosti úvěrů,“ podotkla Zamrazilová.

Poptávka po úvěrech domácnostem souvisí s příznivější spotřebitelskou důvěrou a optimistickými vyhlídkami na trh rezidenčních nemovitostí. Podmínky pro hypotéky se podle Zamrazilové už významněji měnit nebudou, poptávka klientů je stabilizovaná a banky budou stále ochotné nákup nemovitostí financovat. Konkurence může přinést jen nepatrný pokles cen hypoték, a to zcela jistě ne plošný, ale pouze výběrový, poznamenala.

„Výsledky šetření ČNB potvrzují určitou změnu trendu u úvěrů na bydlení, kde již druhé čtvrtletí v řadě dále nejsou bankami uvolňovány standardy a současně přestaly klesat marže. Vzhledem k postupnému růst tržních sazeb delších splatností tak lze očekávat, že se prostor pro další pokles sazeb u úvěrů na bydlení již vyčerpal a v dalším období lze předpokládat jejich pomalý růst,“ uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler.

V ostatních částech úvěrového trhu však podle něj pokračuje trend silného růstu poptávky po úvěrech a vysoká konkurence na bankovním trhu vedoucí k poklesu marží bank, úrokových sazeb a snižování úvěrových standardů. Dosavadní vývoj v tuzemské ekonomice společně s optimistickým očekáváním bank a dalším poklesem úvěrových podmínek naznačuje, že by příznivá úvěrová aktivita měla v první polovině tohoto roku setrvat, dodal.

Dluhy českých domácností stále rostou, ke konci listopadu bankám dlužily 1,321 bilionu korun. Za jedenáctý měsíc 2015 jim dluhy stouply o 6,3 miliardy a meziročně jsou vyšší o 90 miliard korun. Zadluženost podniků meziměsíčně o stovky milionů naopak klesla, vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka koncem loňského roku.

Newsletter