Americké reálné tržní sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy, tzv. TIPS, rostou. Výnosy 10letého instrumentu se posunul za pět dní z -1 % na -0,9 %. Dolar dnes ráno mírně slábne, procyklické měny sílí. Koruna se v závěru včerejšího dne posunula zpět k 25,50 za euro.

ČNB: Inflace v dubnu 2021 lehce nad prognózou a nepatrně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v dubnu 2021 cenová hladina meziročně o 3,1 %. Inflace se tak oproti březnu znatelně zvýšila a nacházela se nepatrně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3 %.

Dubnový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,2 procentního bodu rychlejší, než předpovídala aktuální prognóza ČNB. Na této odchylce se dominantně podílelo výraznější než očekávané zrychlení růstu cen potravin. Ve stejném směru, ale v menším rozsahu, působilo o něco výraznější zvýšení cen pohonných hmot, jejichž dvouciferný meziroční růst do značné míry vyplývá z loňského hlubokého propadu cen ropy během první vlny pandemie. Naopak primární dopady zvýšení spotřební daně na cigarety byly ve srovnání s prognózou lehce nižší. Prognóza jádrové inflace se naplnila, v jejím lehkém zvýšení se projevilo zesílení růstu cen neobchodovatelných statků. Regulované ceny v souladu s prognózou meziročně stagnovaly.

Dubnové zvýšení inflace odpovídá z hlediska celkového příběhu aktuální prognóze ČNB. Podle ní meziroční růst spotřebitelských cen dočasně zrychlí k horní hranici tolerančního pásma. Za tím je třeba hledat výrazné meziroční zdražení pohonných hmot, podpořené posléze též dynamickým zvýšením cen potravin a koncem roku i obnovením růstu regulovaných cen. Jádrová inflace se přitom bude z aktuálních zvýšených hodnot snižovat jen pozvolna. Její pokles budou totiž brzdit znatelné domácí poptávkové tlaky a svižný růst průmyslových cen v zahraničí. Celkové inflační tlaky se začnou zmírňovat až během podzimu s tím, jak bude odeznívat aktuálně zrychlený růst dovozních cen. Domácí cenové tlaky budou naproti tomu mírně narůstat, a to v souvislosti se znovuotevíráním tuzemské ekonomiky a pozvolným zrychlováním růstu mezd. V příštím roce se inflace vrátí do blízkosti 2% cíle ČNB i díky tomu, jak se budou počínaje zhruba polovinou letošního roku postupně zpřísňovat měnové podmínky.

Petr Král, ředitel sekce měnové

Newsletter