Dolarový index obrátil do zisku. Euro proti dolaru umazalo část předchozích zisků, drží se však stále nad 1,2000 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy oslabují. Koruna se posunula nad 26,30 za euro.

ČR: Index PMI průmyslu v červnu stoupl z 56,5 b. na 56,8 b., oček. 55,8 b.

Data PMI společnosti IHS Markit ukázala silné zlepšení podnikatelských podmínek v českém výrobním sektoru. Objemy výroby i nových zakázek vzrostly rychleji než v květnu a slušně se zvýšila i úroveň zaměstnanosti.

Zvýšily se náklady firem a to vinou zhoršení dodávek. Firmy je částečně převedly na klienty, a tím pádem prudce vzrostly i ceny výstupů. Podnikatelská důvěra se zlepšila, poháněna pokračujícím nárůstem nových zakázek a investováním do technologie.

Aktuální výsledek průzkumu zvýšením z květnových 56,5 bodu na 56,8 bodu signalizoval prudký a rychlejší růst napříč zpracovatelským sektorem. Růst ve druhém čtvrtletí byl celkově silný, byť nejslabší od třetího čtvrtletí loňského roku. Pozitivnější výsledek celkového PMI v červnu podpořila rychlejší expanze objemu výroby. Ač druhé nejslabší od srpna 2017, tempo růstu bylo prudké. Aktuální zvýšení produkce účastníci z velké části připsali větší poptávce od domácích i zahraničních klientů a investování do rozšíření kapacit.

Podnikatelská důvěra byla ale v červnu robustní. Stupeň optimismu vzrostl a byl nad dlouhodobým průměrem průzkumu. Hlavními důvody pozitivních očekávání byly podle evidence z průzkumu plánované investice do nových technologií, pokračující růst nových zakázek a přístup na nové exportní trhy.

Newsletter