ČSSD, TOP 09 i Úsvit budou hlasovat proti Zemanovu vetu

ČSSD, TOP 09 i Úsvit budou hlasovat proti vetu zákona o střetu zájmů. Jejich představitelé to řekli před dnešním jednáním Sněmovny, na němž se bude o vetu prezidenta Miloše Zemana jednat. Zákon má mimo jiné omezit podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že jeho strana bude hlasovat proti vetu prezidenta. „Očekávám, že se najde dost poslanců, aby mohlo být přehlasováno. Rádi bychom žili v normální zemi, kde platí normální pravidla, kde člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, by neměl podnikat a pobírat dotace,“ uvedl.

„Už dvakrát za sebou Poslanecká sněmovna víc než ústavní většinou dala jasně najevo, že nepovažuje za správné a morální, aby firmy členů vlád pobíraly státní dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky,“ řekl novinářům poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Vyjádřil přesvědčení, že i ve třetím hlasování zákon podporu získá, TOP 09 podle něj bude hlasovat proti vetu.

Podle Plíška se ministr má věnovat výkonu své funkce, a ne svému podnikání. Podobné úpravy, jako připravovaný zákon, podle něj platí v řadě zemí. Připomněl, že kvůli nástupu do prezidentské funkce se hodlá zbavit svého podnikání i budoucí hlava USA Donald Trump.

TOP 09 bude hlasovat i proti Zemanovu vetu zákona, který má přeřadit noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty, zatímco nyní se na ně vztahuje patnáctiprocentní sazba. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přitom podotkl, že strana podporuje obecné snížení patnáctiprocentní sazby DPH na deset procent.

Proti oběma Zemanovým vetům bude hlasovat i Úsvit. „Vzhledem k tomu, že jsme tyto zákony podpořili už předtím, tak se nestalo nic natolik zásadního, co by nás přimělo k tomu, abychom svůj názor změnili,“ řekl poslanec Úsvitu Martin Lank.

Newsletter