ČSÚ oznámí výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v srpnu dařilo českému průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. U průmyslu a zahraničního obchodu analytici očekávají zlepšení červencových čísel, která nevyzněla příliš optimisticky. Stavebnictví se ale podle očekávání z poklesu nevymaní.

Červencový pokles průmyslové výroby meziročně o 14,1 procenta po červnovém růstu o čtyři procenta přičítali ekonomové celozávodním dovoleným. Výsledek byl sice nejhorší za posledních sedm let, pro srpen a další měsíce ale analytici předpokládají návrat českého průmyslu k růstu.

Také za zhoršením zahraničního obchodu stály podle ekonomů červencové svátky a dovolené, kvůli kterým klesla výroba a export automobilů. Obchodní bilance skončila ve schodku 1,5 miliardy korun, v deficitu byla poprvé od loňského prosince. Analytici ovšem považují červencový výsledek za výkyv a v dalších měsících by se export měl podle nich vrátit k růstu.

Stavebnictví v červenci klesalo nejrychleji od března 2013. Zrychlilo meziroční pokles na 16,3 procenta z červnových revidovaných 12,4 procenta. Analytici za pokračujícím poklesem vidí především útlum veřejných investic související s nižším čerpáním peněz z fondů Evropské unie.

Newsletter