Čtvrteční zasedání rady ČNB podle analytiků změnu nepřinese

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 5. května nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka zároveň zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle současné počítá letos s růstem ekonomiky o 2,7 procenta a příští rok o tři procenta.

„Květnové zasedání bankovní rady ČNB žádné změny v nastavení měnové politiky nepřinese. To konkrétně znamená, že v platnosti zůstane současné nastavení úrokových sazeb i intervenčního závazku,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že klíčovým bodem diskusí patrně bude termín ukončení intervencí. „Od minulého zasedání se objevily důvody k dalšímu posunu v čase. Hlavními důvody je aktuální inflace, která se opět začala výrazněji odchylovat od prognózy ČNB směrem dolů, a uvolnění měnových podmínek v eurozóně, jakož i v Polsku a Maďarsku,“ uvedl.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by tak měla být do pozadí odsunuta diskuse o záporných sazbách. „ČNB minule potvrdila, že negativní sazby nejsou vhodný nástroj pro dosažení inflačního cíle, mohly by však dle ČNB být využity pouze v případě sílícího tlaku na posílení koruny. K tomu však poslední měsíce nedochází,“ uvedl.

ČNB podle něj musela výrazněji intervenovat pouze na začátku února, poté intervence ustaly. A ani v dubnu, kdy byla ČNB na trhu opět aktivní, nedosáhly podle Seidlera vysokých hodnot. „Podle našeho odhadu se mohly pohybovat mezi pěti až deseti miliardami korun, což není ve srovnání se začátkem roku příliš významná hodnota,“ uvedl.

Čtvrtečního zasedání bankovní rady se zúčastní šest ze sedmi jejích členů. Nebude přítomen člen rady Pavel Řežábek.

Odhady růstu ekonomiky jednotlivých institucí:

Instituce 2016 2017
ČNB* 2,7 % 3 %
MF 2,5 % 2,6 %
ČBA 2,4 % 2,8 %
Evropská komise 2,3 % 2,7 %
  • únorová prognóza. Nová bude ve čtvrtek 5. května

Zdroj: instituce

Newsletter