Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu oslabují. Nejvyšší ztráty registruje polský zlotý patrně reagující na zprávy z minulého týdne ohledně možného snížení sazeb a dalších intervencí.

CVVM: Půlka domácností vychází s příjmy obtížně, polovina snadno

Polovina českých domácností vychází se svými současnými příjmy snadno, naopak druhá polovina domácností jen s obtížemi. Čtvrtina lidí se v uplynulém roce ocitla v tíživé finanční situaci. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti loňsku se názory veřejnosti zásadně nezměnily, nicméně o dva procentní body pokleslo zastoupení těch, kteří s příjmy podle svého hodnocení vycházejí „velmi obtížně“.

Hodnocení, že s penězi hospodaří „spíše snadno“, nebo „spíše obtížně“, zvolila nyní vždy asi třetina domácností. Šest procent dotázaných má pocit, že se svými příjmy vychází „velmi obtížně“, zatímco „velmi snadno“ jen tři procenta dotázaných.

Průzkum také ukázal, že ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku ocitlo 26 procent respondentů. Naopak 69 procent lidí tuto zkušenost nemá. Už od roku 2012 klesá podíl lidí, kteří takovou situaci zažili, a letos to bylo nejméně za celé období zjišťování, tedy od roku 2002. Nejčastěji tíživou finanční situaci v posledním roce zažili nezaměstnaní a lidé pracující v nekvalifikovaných dělnických profesích, méně často pak nepracující důchodci, studenti, zaměstnanci a kvalifikovaní dělníci.

Tři pětiny lidí hodnotí svou domácnost slovy „ani chudá, ani bohatá“, čtvrtina Čechů ji považuje za „spíše chudou“ a čtyři procenta jako „velmi chudou“. Bohatých domácností je podle vlastního hodnocení necelá jedna desetina, „velmi bohatá“ jen přibližně každá stá.

Příjem 92 procent domácností stačí na základní potřeby, jako je jídlo či oblečení, 77 procent respondentů uvedlo, že mají dost prostředků i na úhradu zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek, což naopak představuje problém pro 19 procent dotázaných. S financováním koníčků a zájmů členů rodiny nemá problém 62 procent Čechů, zatímco více než třetina lidí na tyto věcí nemá dostatek peněz. Bezmála polovina oslovených uvádí, že příjem jejich domácností dostačuje i na nákup zdravějších nebo kvalitnějších potravin, přičemž však stejná část tvrdí opak.

Příjem většiny domácností už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče, pravidelně trávit dovolenou v zahraničí či nakupovat luxusní zboží.

Newsletter