Další znepokojení z čínské ekonomiky: dovoz klesl o 20 %

Čínský vývoz klesl v září méně, než se čekalo. Více než dvacetiprocentní pokles dovozu ale překonal odhady a vyslal další znepokojivý signál o zdraví druhé největší světové ekonomiky. Ukázala to podle agentury AP dnešní data čínského celního úřadu.

Vývoz z Číny klesl v září meziročně o 3,7 procenta po propadu o 5,5 procenta v předešlém měsíci. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali více než šestiprocentní pokles. Dovoz do země ale 11. měsíc v řadě pokračoval v poklesu a ve srovnání s loňským zářím se snížil o 20,4 procenta. Dovoz srážejí nízké ceny komodit a slabá domácí poptávka, což bude podle analytiků nadále komplikovat Pekingu jeho snahu o odvrácení dlouhodobého poklesu cenové hladiny.

Investoři podle agentury AP očekávali, že propad dovozu po srpnovém poklesu o 5,5 procenta zrychlí na zhruba 15 procent.

Obchodní přebytek nakonec v září dosahoval 60,34 miliardy dolarů, a výrazně tak překonal odhady.

Čínská vláda od listopadu pětkrát snížila úrokové sazby a prostřednictvím výdajů na stavby pro veřejnou infrastrukturu napumpovala do ekonomiky peníze. Růst čínské ekonomiky ale v druhém čtvrtletí stagnoval na sedmi procentech, což je její nejslabší růstové tempo od světové finanční krize v roce 2008.

Čínské úřady se nyní snaží nasměrovat domácí ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než na exportu a investicích do infrastruktury. Všeobecně se očekává, že čínská ekonomika letos poroste nejpomaleji za čtvrt století.

Newsletter