Damašek obvinil Paříž a Berlín, že mají v Sýrii speciální síly

Vláda v Damašku obvinila Francii a Německo z toho, že na severu Sýrie operují jejich speciální jednotky. Německo toto obvinění ihned odmítlo. Informovala o tom agentura Reuters. Syrské ministerstvo zahraničí, jehož prohlášení zveřejnila státní média, přítomnost zahraničních jednotek odsoudilo a označilo za porušení svrchovanosti země.

„Sýrie to považuje za zřejmou a neodůvodněnou agresi vůči své svrchovanosti a nezávislosti,“ napsala syrská tisková agentura SANA. Německé ministerstvo obrany se ale vůči prohlášení Damašku ohradilo s tím, že tvrzení syrské diplomacie není a nikdy nebylo pravdivé.

Umírněné povstalce, kteří na severu země bojují proti Islámskému státu, podporuje mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. Francouzská armáda nedávno potvrdila, že má na místě také své poradce. Povstaleckým jednotkám pomáhají i američtí poradci.

V Sýrii bylo v únoru dojednáno příměří mezi vládou a ozbrojenou opozicí, které se ale netýkalo teroristických skupin jako Islámský stát a fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu. Od dubna ale klid zbraní prakticky již neplatí ani mezi signatáři dohody kvůli obnoveným bojům.

Newsletter