Deflace na Slovensku v květnu dosáhla nového maxima

Tempo deflace na Slovensku v květnu dosáhlo nového maxima. Spotřebitelské ceny prohloubily tempo meziročního poklesu na 0,8 procenta z 0,4 procenta v dubnu, informoval dnes slovenský statistický úřad. Podle analytiků stávající vývoj ekonomice neškodí.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014, ceny zboží a služeb klesaly v zemi i dříve. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic, a to kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Nezaměstnanost na Slovensku ale dosahuje dlouhodobých minim.

„Současnou úroveň deflace stále nepovažujeme za škodlivou pro ekonomiku. Ačkoliv se Slovensko nachází v deflaci již více než dva roky, míra deflace je stále relativně mírná,“ uvedl analytik peněžního ústavu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

O prohloubení deflace v květnu na Slovensku se postaraly zejména levnější potraviny, které spolu s energiemi tvoří značnou část výdajů slovenských rodin.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze odhadla, že deflace bude letos vyšší, než banka původně odhadovala. Návrat k inflaci NBS očekává v příštím roce.

Newsletter