Deutsche Bank – přes silné tržby, obří pokuta srazila zisk na polovinu

Čistý zisk největší německé banky Deutsche Bank se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o polovinu na 544 milionů eur z 1,1 miliardy před rokem. I tak banka překonala očekávání analytiků, jejichž průměrný odhad (konsensus Bloomberg) činil 256 mil. eur.

Hospodářské výsledky negativně ovlivnily rozsáhlé náklady související s právními spory. Poklesu zisku nedokázal zabránit ani téměř čtvrtinový nárůst tržeb. 

Banka dříve uvedla, že bude muset v prvním kvartále zaúčtovat náklad 1,5 miliardy eur na vyrovnání soudních sporů. Tento týden se Deutsche Bank dohodla, že zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami.    

Celkové tržby se přitom zvýšily o 24 procent na téměř rekordních 10,4 miliardy eur.     

V pátek večer banka oznámila restrukturalizační plány zahrnující prodej divize Postbank, která se soustředí na drobné klienty. V rámci snahy o posílení ziskovosti hodlá Deutsche Bank také omezit aktivity v investičním bankovnictví a snižovat náklady.     

Deutsche Bank nicméně v pátek uvedla, že hodlá „zůstat přední globální bankou sídlící v Německu“. Podrobnější informace o restrukturalizačních opatřeních oznámí v pondělí. 

Newsletter