Americké výnosy korigují předchozí růst. Dolar je pod výprodejním tlakem v dolarovém indexu i proti euru. Ze silnějšího eura proti dolaru profitují měny regionu. Koruna jako vysokovýnosvá měna díky obratu tržního sentimentu posiluje pod 26,30 za euro.

Digitální daň se netýká jen internetových gigantů, ale i Airbnb a Uberu

Návrh zákona o digitální dani byl Ministerstvem financí předložen již v září loňského roku. Reaguje tím na dynamický rozvoj služeb digitální ekonomiky a narovnává podmínky v českém daňovém prostředí. Daň by se měla týkat, jak firem jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple, které by nově musely danit zisky i tam, kde inkasují peníze za své služby, tedy v České republice. Zdanění by se dotklo také služeb, jako jsou Airbnb nebo Uber.

Nová daň ve výši 5 % se bude vztahovat na příjmy z vybrané internetové služby, a to zejména na reklamu, poskytovanou na území České republiky. Dotkla by se firem, které mají globální obrat nad 750 milionů eur ročně. V původním návrhu stálo, že tzv. digitální daň by měla jednotnou sazbu, a to 7 %, s tím, že by byla placena formou měsíčních záloh a byla by splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání.

Evropská unie usilovala o podobný koncept, avšak počítala s výrazně nižší daňovou sazbou, a to 3 %. V jiných evropských státech, které už digitální daň zavedly, je také nízká, a to 2–3 %. Například ve Francii je digitální daň zavedena ve výši 3 %. V procentuální výši zdanění by Českou republiku zatím překonalo pouze Turecko s daní ve výši 7,5 %, kde daň začala platit začátkem března,“ uvádí Michal Jelínek, daňový expert a partner ve společnosti V4 Group.

V praxi by do základu daně vstupovala jen část příjmů daných firem, a to ta, která by se vztahovala k českým uživatelům. Daň by se pak platila z vybraných internetových služeb poskytovaných na území České republiky, rozdělených v návrhu do 3 kategorií:

  • umísťování cílené reklamy na digitální rozhraní,
  • využití mnohostranného digitálního rozhraní,
  • prodej dat o uživatelích.

Účinnost digitální daně je prozatím odložena na začátek roku 2021 a na národní úrovni do konce roku 2024.

V4 Group je poradenská skupina sdružující advokáty, daňové poradce, auditory a účetní na území Visegrádské čtyřky.  Svým klientům nabízí komplexní poradenské služby na jednom místě. Kromě standardních služeb lokálního charakteru skupina nabízí řešení specifických požadavků v oblasti mezinárodního zdanění, transferových cen a přeshraničních akvizičních procesů. V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.

Newsletter