Dnes vyprší termín, do kdy OKD požaduje dohodu se státem

Dnes vyprší termín, do kdy požaduje vedení černouhelné OKD dohodu se státem na restrukturalizaci firmy, jinak zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti. Ultimátum v pondělí zveřejnila společnost New World Resources (NWR), majitelka OKD. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti.

K žádné dohodě s největší pravděpodobností nedojde ani dnes. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ve středu uvedl, že vláda do pátku, tj. do dneška, neučiní v otázce OKD žádný krok, sejde se až na pravidelném zasedání příští pondělí. Stále jsou podle něj reálné všechny varianty řešení situace včetně znárodnění. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dodal, že vláda nyní žádnou nabídku na převzetí OKD dávat nebude.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Newsletter