Do Německa by mohly přijít statisíce členů rodin běženců

Německo, kam loni přišlo na 1,1 milionu běženců, očekává, že do země v rámci programu na scelování rodin přijedou další statisíce migrantů. Jen v případě Syřanů se v nadcházejících letech odhaduje příjezd asi půl milionu rodinných příslušníků současných žadatelů o azyl, napsal dnes s odvoláním na Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) list Süddeutsche Zeitung.

Spolková vláda již v případě slučování rodin varovala před zbytečnou dramatizací situace, neboť odhady jsou nejasné a případný příjezd dalších členů rodiny by byl rozložen na delší časové období.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že BAMF přepokládá, že každý běženec by si do Německa mohl pozvat v průměru jednoho dalšího člena rodiny. Podle statistik do Německa loni přišlo 428.000 Syřanů, dalších zhruba 72.000 pak v prvních pěti letošních měsících, což by v budoucnu znamenalo odhadem dalšího půl milionu rodinných příslušníků. Některé spekulace přitom udávaly tří až čtyřnásobné množství.

Ministerstvo vnitra zdůraznilo, že jakékoli odhady je obtížné činit. Také ministerstvo zahraničí uvedlo, že není důvod pro hysterii a paniku. Německo letos zpřísnilo azylové zákony, aby azylové řízení zrychlilo. Na dva roky je také pozastaveno slučování rodin běženců, kteří se do Německa dostali.

Newsletter