Dolar po zklamání z Trumpovy konference prudce oslabil

Americký dolar dnes na devizových trzích výrazně klesá a jeho index ke koši hlavních světových měn sestoupil na nejnižší úroveň za pět týdnů. Dolar srazilo zklamání z nedostatku detailů o ekonomické politice zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na jeho středeční tiskové konferenci.

Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních měn, kolem 17:30 SEČ ztrácel 0,8 procenta na 100,99 bodu a předtím sestoupil až na 100,72 bodu. Proti euru americká měna odepisovala rovněž 0,7 procenta a nacházela se na 1,0660 USD, vůči japonskému jenu pak dolar ztrácel 1,2 procenta na 114,02 JPY.

Od Trumpova listopadového zvolení dolar získal asi čtyři procenta ve spekulacích na to, že Trump svými opatřeními podpoří hospodářský růst a zvýší inflaci, což povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Od středeční konference čekali analytici podrobnější nárys ekonomické politiky, kvůli diskusím o vlivu Ruska na volby a neověřených kompromitujících materiálech se k tomu ale budoucí prezident příliš nedostal.

„Trump trh zklamal, protože neposkytl hlubší detaily své politické platformy,“ řekl agentuře Reuters Joe Manimbo z washingtonské společnosti Western Union Business Solutions. Podle analytiků zatím není jasné, jak dlouho by mohl zůstat dolar pod tlakem.

Newsletter