Důvěra amerických spotřebitelů v dubnu překvapivě propadla

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v dubnu překvapivě zhoršila a její index klesl na minimum za poslední čtyři měsíce. Náladu mezi spotřebiteli zkazilo oslabení trhu práce, kde se výrazně zpomalila tvorba pracovních míst. Sdělila to dnes ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board.     

Index spotřebitelské důvěry klesl na 95,2 bodu z březnové úrovně 101,4 bodu. Ekonomové v anketě agentury Reuters přitom v průměru odhadovali, že ukazatel se zvýší na 102,5 bodu.     

Spotřebitelská očekávání do příštích měsíců výrazně klesla. Značně se zhoršilo i hodnocení současné hospodářské situace.     

Lynn Francová, která v Conference Board řídí oddělení ekonomických ukazatelů, označila za příčinu zhoršení „nedávný slabý výkon pracovního trhu“. Ekonomika minulý měsíc vytvořila jen 126.000 míst, a přerušila tím dvanáctiměsíční sérii, v níž trh práce vytvářel nejméně 200.000 míst každý měsíc.     

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně a snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Tato kategorie se na hrubém domácím produktu USA podílí asi dvěma třetinami.     

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí růst na 2,2 procenta z pětiprocentního tempa ve třetím kvartálu. Analytici odhadují, že v prvním čtvrtletí se tempo růstu rovněž podstatně zpomalilo a dostalo se k jednomu procentu. 

Newsletter