Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

EBRD zhoršila výhled rozvíjejících se ekonomik střední Evropy

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes zhoršila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí. Banka nyní předpokládá, že hospodářský růst v tomto regionu dosáhne 2,7 procenta, zatímco v předchozí prognóze jej odhadovala na 3,1 procenta. Výhled nezahrnuje Českou republiku, kterou již EBRD počítá mezi vyspělé země.

Ekonomický růst ve střední Evropě a Pobaltí by měl zpomalit z loňských 3,4 procenta. Odhad růstu pro příští rok banka snížila na rovná tři procenta z dříve předpokládaných 3,1 procenta.

EBRD dnes představila rovněž širší prognózu pro všech 36 rozvíjejících se zemí, ve kterých působí. Ta zahrnuje také například některé státy v jižní Evropě, Africe a Asii. Odhad letošního hospodářského růstu v těchto 36 zemích banka zvýšila na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,4 procenta. Růst by tak měl výrazně zrychlit z loňských 0,5 procenta. Napřesrok navíc EBRD počítá s dalším zrychlením na 2,5 procenta.

Banka dnes rovněž uvedla, že postkomunistické země v Evropě dosáhly od změny režimu výrazných pokroků, poukázala však na rostoucí rizika spojená s majetkovou nerovnováhou. Nadměrná koncentrace majetku v rukou bohatých lidí by podle EBRD mohla vyvolat nespokojenost s mechanismy tržní ekonomiky a v dlouhodobém horizontu by mohla zpomalit hospodářský růst.

Banka rovněž varovala před negativními dopady odchodu Británie z Evropské unie, a to zejména v případě, že by brexit vyvolal protiunijní kroky v dalších členských zemích. Poukázala na hrozbu takzvaného tvrdého brexitu, který by vedl k výraznému narušení obchodu a omezení unijních dotací pro země, v nichž EBRD působí.

Newsletter