Dolar se po ziskovém začátku týdne dostal pod tlak. Dolarový index klesl po hranici 90,7 bodů, euro proti dolaru sílí nad 1,2100 EURUSD. Tlaky na slabší dolar podporují procyklické měny. V zisku jsou i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 26,15 za euro.

EK: Belgie musí vymoci miliony eur nedovolené podpory ocelářství

Belgické úřady mají od ocelářské skupiny Duferco Group vymoci 211 milionů eur (skoro 5,7 miliardy Kč), což odpovídá objemu nedovolené státní pomoci z let 2006 až 2011. Rozhodnutí Evropské komise dnes oznámila eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Uvedla také, že komise zahajuje hloubkové šetření způsobu, jakým Itálie podporuje ocelářskou společnost Ilva. „Evropské ocelářství musí být globálně konkurenceschopné. To musíme zajistit. Jeho přežití nesmí záviset na veřejných financích,“ upozornila Vestagerová.

Už od října 2013 komise podrobně prověřovala způsob financování několika společností ze skupiny Duferco Belgickým holdingem pro strategické zahraniční investice (FSIH), který o deset let dříve zřídily úřady ve Valonsku, tedy frankofonní části Belgie, s cílem podpořit ocelářský průmysl v regionu. Společnosti ze skupiny Duferco byly tímto mechanismem podporovány opakovaně mezi roky 2006 až 2011. „To jim uměle zvýšilo příjmy a zdrželo komplikovanou, ale nutnou úpravu kapacity valonského ocelářství,“ uvedla dnes komise. Společnost Duferco své ocelárny v Charleroi, La Louviere a Clabecqu nakonec přesto uzavřela.

Newsletter