Dolar posiluje v dolarovém indexu i proti euru. Společnou měnu oslabily komentáře z ECB hovořící o prostoru pro snížení sazeb a možnosti zasáhnout v případě posilování kurzu. Měny regionu mají tendenci slábnout. Sílí jediná koruna, která prolomila 26,00 za euro, a je tedy nejsilnější od loňského března. Dynamiku jí dodaly včerejší komentáře guvernéra ČNB k sazbám.

Erdoganovi příznivci v Německu vyzývají k bojkotu jeho kritiků

Příznivci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z turecké komunity v Německu vyzývají k bojkotu podniků, které v zemi patří kritikům turecké hlavy států. Podle listu Die Zeit kolují mezi německými Turky seznamy firem, jež patří lidem údajně napojeným na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Toho Erdogan viní ze zosnování červencového neúspěšného pokusu o převrat.

Seznamy firem příznivců Gülenova hnutí kolují podle listu Die Zeit mezi členy turecké komunity v Německu zejména prostřednictvím sociálních sítí a komunikačních aplikací typu WhatsApp. Výzva k bojkotu se týká podniků nejrůznějších odvětví – od stavebních firem přes obchodníky se zeleninou až po kadeřníky.

Někteří podnikatelé, kteří se na seznamu objevili, novinám řekli, že obdrželi i výhrůžky smrtí a na ulici se stali terčem slovních útoků. Příznivci prezidenta Erdogana je prý označili za „gülenistické vlastizrádce a teroristy“.

Erdogan krátce po zmařeném puči z noci z 15. na 16. července obvinil Gülena, který dlouhodobě žije v USA, ze zosnování pokusu o převrat. Gülen obvinění odmítl a naznačil, že by za pučem mohl stát naopak samotný Erdogan, který podle něj usiluje v zemi o větší moc. Od poloviny července skončily v Turecku ve vazbě tisíce Gülenových příznivců a další tisíce přišli o zaměstnání.

Newsletter