Evropa slábla na páteční „jestřábí“ vlně, výjimkou zelený DAX

Evropské akcie v pondělí mírně poklesly, když doznívala páteční velmi pozitivní čísla z amerického trhu práce, která dodala argumenty zastáncům brzkého zvyšování sazeb. Situaci doplňují zprávy, že evropští úředníci znovu jednají o dluhové krizi v Řecku, respektive o reformách, které jsou nutnou podmínkou prodloužení záchranného programu. Výjimkou byl německý index DAX, který po celý den rostl a nakonec připsal 0,25% zisk. Francouzský CAC40 přitom ztratil 0,6 % a britský FTSE100 odepsal zhruba 0,5 %.

Americký trh práce se prudce lepší. Investoři vyhlížejí růst sazeb

Celoevropský Euro Stoxx 50 zakončil se ztrátou 0,2 %. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem řekl, že předložené návrhy ohledně reforem jsou zatím nedostačující, a podotkl, že diskuze o programu musí začít co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu plýtvání času. Řecko musí do konce dubna předložit uspokojivou verzi reforem. Řecký ministr financí Yanis Varoufakis se o víkendu nechal slyšet, že Řecko může vyhlásit referendum o tom, zda přijmout podmínky finanční podmínky od svých věřitelů či nikoliv, případně i další volby.

Řecký index Athex Composite poklesl o 4,18 %, když ztráty zaznamenaly National Bank of Greece -6,3 %, Eurobank Ergasias SA -11,29 %. 

Šéf euroskupiny k Řecku: Přestaňme ztrácet čas

Varufakis: Neúspěch jednání s EU by mohl vést k novým volbám

Newsletter