Evropská chytrá a sdílená města: Konference s experty z celého světa

Během 22. a 23. listopadu hledali odborníci na rozvoj měst a digitalizaci odpovědi na otázky spojené se sdílenou ekonomikou. Mezinárodní konference se zúčastnilo téměř 200 odborníků z řad zástupců významných světových měst, akademické sféry i nadnárodních organizací.

„Za posledních pět let se výskyt pojmu ‚sdílená ekonomika‘ zvýšil šestnáctkrát. Dokazuje to trend, na který musíme jako společnost reagovat a který je zásadní pro vývoj měst a v budoucnu bude pravděpodobně citelný ještě víc. Sdílení aut, kol, koloběžek i bytů, ovlivňuje to, jak ve městě žijeme. Některé z těchto oblastí však nemají jen pozitivní dopad, například krátkodobé půjčování bytů turistům zhoršuje dostupnost bydlení pro místní obyvatele. S dopady na ekonomiku se setkáváme ale i u jiných segmentů. Nabízí se otázka, jak může sdílená ekonomika  obyvatelům i cestovnímu ruchu pomoci, ale také v jakých oblastech je lepší ji regulovat,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která na konferenci pronesla úvodní slovo.

Mezinárodní konferenci Evropská chytrá a sdílená města zorganizovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK-OSN) a Fakultou architektury ČVUT. Zkušenosti a názory si zde vyměnilo téměř  200 odborníků. Mezi nimi například zástupci světově významných měst (například New Yorku, Lisabonu, Tel Avivu) či nadnárodních institucí (zmíněná EHK-OSN, OECD či Evropský výbor regionů). Mezi významné hosty patřil i místopředseda vlády pro investice a informatizaci Slovenské republiky Richard Raši.

Cílem konference bylo přispět ke společnému řešení problémů v oblasti bydlení a měst s ohledem na inteligentní a udržitelný růst a efektivní využívání informačních technologií, ke kterému se ministři zemí EHK-OSN přihlásili ve společném prohlášení 9. listopadu 2017 v Ženevě. Konference navazuje na Evropské fórum měst, které minulý rok organizovalo Ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Newsletter