Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes zpevnila pod 25,10 za euro.

Evropská unie a Kanada po odkladech podepíší obchodní smlouvu

Evropská unie a Kanada dnes podepíší rozsáhlou hospodářskou a obchodní dohodu známou jako CETA. Kanadský premiér Justin Trudeau přijíždí do Bruselu s několikadenním zpožděním, z evropské strany totiž podpis až do pátku brzdil nesouhlas frankofonní části Belgie.

Ambiciózní dohoda CETA, o které se vyjednávalo od roku 2009, odstraňuje naprostou většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat nárůst vzájemné obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 324 miliard Kč) ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Evropskou unii budou na dnešním summitu zastupovat předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Přítomen bude i slovenský premiér Robert Fico, jehož země v tomto pololetí Evropské unii předsedá.

Proti dohodě se ale v Evropě postupně zvedla vlna nesouhlasu, nejrůznější sdružení a nevládní organizace upozorňovaly na údajné hrozby snižování evropských standardů ochrany spotřebitelů či zdraví občanů. Pochybnosti vzbuzuje rovněž nový systém řešení případných sporů mezi investory.

Podpis dohody na poslední chvíli více než týden blokoval nesouhlas frankofonní části Belgie, především regionálního valonského parlamentu v Namuru. Evropská komise totiž rozhodla dohodu vnímat jako takzvanou „smíšenou“, kdy ji podepisují i všechny země EU. Belgická vláda potřebovala k podpisu souhlas všech parlamentů v zemi.

Složitá jednání nakonec cestu k dnešnímu podpisu odblokovala, aniž by se měnil text samotné smlouvy. Obavy Valonů a dalších má rozptýlit několik stránek právně závazného prohlášení, které smlouvu doprovázejí.

Odklady podpisu významné mezinárodní dohody kvůli odporu některých regionů nepříliš velké unijní země ovšem vzbudily otazníky nad schopností Evropské unie efektivně určovat dění v mezinárodních obchodních vztazích. Zvlášť ve chvíli, kdy se v zásadě zastavila vyjednávání se Spojenými státy o podobné smlouvě TTIP.

Summit ale probere i další otázky, které spolu EU a Kanada řeší. Diskutovat se tak nepochybně bude o vztazích s Ruskem, a tedy také o dění na Ukrajině či v Sýrii, nebo o migrační problematice, boji s terorismem a snaze zmírnit globální oteplování.

Newsletter