Dolarový index dnes ráno oslabil pod 91 bodů. Euro díky slabému dolaru zpevnilo nad 1,2100 EURUSD. Měny regionu včera vykázaly ztráty. Středový kurz koruny se pohybuje kolem 26,40 za euro.

Facebook šlape po zákonech o ochraně soukromí, zní z Belgie

Sociální síť Facebook pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí, když sleduje lidi bez jejich souhlasu a vyhýbá se otázkám národních regulačních úřadů. Uvedla to dnes belgická Komise na ochranu soukromí (CPVP/CBPL). Uživatele internetu vyzvala, aby si nainstalovali software, který by sloužil jako clona před údajnými sledovacími systémy Facebooku, a to i tehdy, pokud lidé účet na této síti nemají, citovala ze zprávy agentura Reuters. Mluvčí firmy uvedla, že Facebook evropský zákon o ochraně dat dodržuje.

Organizaci CPVP/CBPL založila dolní komora belgického parlamentu na základě zákona o ochraně soukromí z roku 1992. Organizace spolupracuje s podobnými institucemi v Německu, Nizozemsku, Francii a Španělsku. Vybírat pokuty nemůže, její vyjádření ale podle Reuters poukazuje na rostoucí snahy zajistit, aby se velké evropské technologické společnosti řídily evropskými zákony.

Komise se zabývala změnami, které Facebook v lednu provedl ve svých zásadách ochrany osobních údajů. „Facebook pošlapává evropské a belgické zákony na ochranu soukromí,“ stojí podle Reuters v dnešním prohlášení.

Firma údajně nedokázala podrobně vysvětlit, jak využívá nashromážděné údaje. Komise také poukázala na problém s některými nástroji, jako je tlačítko „To se mi líbí“, které prý zasahuje i mnoho těch, kdo na sociální síti nemají účet.

Facebook také prý odmítl uznat jurisdikci Belgie a dalších zemí Evropské unie. Trvá údajně na tom, že podléhá pouze zákonům v Irsku, kde má své evropské ústředí.

„Facebook je již v Evropě regulován a dodržuje evropský zákon o ochraně dat,“ uvedla podle Reuters mluvčí Facebooku. Snahy CPBL jsou podle ní tudíž co do své použitelnosti nejasné. Facebook ale prý doporučení obsažená v belgické zprávě projde se irským komisařem pověřeným ochranou osobních dat.

Facebook je jednou z firem, které se v Evropě staly terčem kritiky kvůli zacházení s nashromážděnými daty. Do hledáčku několika evropských úřadů se dostal mimo jiné i americký internetový gigant Google, který byl poté nucen své zásady ochrany soukromí změnit.

Někteří evropští politici mají za to, že americké firmy jsou moc agresivní a představují nebezpečí pro evropské zákony o ochraně soukromí, které vznikly v reakci na postup autoritářských režimů ve 20. století.

Americký prezident Barack Obama, který se snaží dojednat bezprecedentní dohodu o volném obchodu s Evropskou unií (TTIP), si letos postěžoval, že to vypadá, jako by Evropa vůči úspěšným americkým technologickým firmám vytvářela protekcionistické překážky, podotkl Reuters.

Existují obavy, že dojednávaná obchodní dohoda mezi USA a EU by mohla narušit evropské standardy ochrany dat. Evropská komise ujišťuje, že standardy ochrany dat nebudou součástí vyjednávání s Američany.

Newsletter