Faráře donutili útočníci pokleknout, při vraždě se natáčeli

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k útoku na kostel v severní Francii. Skupina prostřednictvím své agentury Amak oznámila, že čin spáchali dva její vojáci. Útočníci zajali v kostele pět rukojmích a faráři, který byl mezi zajatci, podřízli hrdlo. Policie oba ozbrojence zastřelila. Jednoho člověka už zadržela. Ozbrojenci přiměli kněze pokleknout, než mu prořízli hrdlo. Svůj skutek si teroristé natáčeli, řekla televizi BFM řádová sestra, které se podařilo z kostela uniknout.

„Donutili ho pokleknout. Chtěl se bránit. A pak se ta tragédie stala,“ uvedla řádová sestra Danielle. „Natáčeli se při tom. Před oltářem pronesli v arabštině něco jako kázání. Je to strašné,“ dodala.

Podle zdroje blízkého vyšetřování, citovaného deníkem Le Figaro, měli útočníci kromě nožů také starou nefunkční pistoli a zařízení, které mělo vypadat jako výbušnina.

„Provedli operaci v reakci na výzvu útočit na země křižácké koalice,“ uvedla agentura Amak o útočnících. IS opakovaně vyzývá své stoupence, aby prováděli atentáty v zemích, které se zapojily do boje proti jeho pozicím v Sýrii a v Iráku.

Francouzský prezident François Hollande krátce předtím, než se IS přihlásil k zodpovědnosti za útok, připsal čin právě této organizaci. Paříž je podle něj ve válce s IS a bude proti teroristům bojovat všemi prostředky. Francie se už nyní účastní náletů na pozice IS na Blízkém východě.

Muži ozbrojení noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen dnes dopoledne během mše. Podle serveru deníku Le Point útočníci vykřikovali Daeš, což je fonetická podoba arabské zkratky původního názvu IS. Jako rukojmí vzali faráře, dvě jeptišky a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Další jeptišce se podařilo z kostela utéct a přivolat policii.

Útočníci podle agentury AFP podřízli faráři hrdlo a zranili další tři rukojmí. Podle Hollandea jen rychlý zásah policie, která oba útočníky zlikvidovala do 40 minut od ohlášení útoku, zabránil tomu, aby byla bilance neštěstí ještě horší.

Francouzský prezident při návštěvě místa činu označil událost za „zločinný teroristický útok“, který je dalším důkazem toho, že je Francie ve válce s IS. Podle Hollandea bude Paříž bojovat proti teroristům všemi prostředky, zachová si přitom ale svou demokracii. Prezident prohlásil, že se teroristickým skupinám nepodaří zlomit francouzskou vůli a připravit zemi o svobodu.

Francouzský premiér Manuel Valls čin ostře odsoudil. Podle něj šlo o barbarský útok, který zranil celou Francii a všechny katolíky. Premiér prohlásil, že v reakci na čin stojí celá Francie pohromadě.

Francouzská policie zadržela jednoho člověka v souvislosti s vyšetřováním dopoledního útoku na kostel v Saint-Étienne du Rouvray. S odvoláním na zdroje ze státního zastupitelství to napsala agentura AP. Časopis Le Point uvedl, že zadržená osoba je nezletilá a má blíže neupřesněný vztah k jednomu z teroristů, kterým je muž s iniciálami A.K.

Tohoto muže podle agentury AFP sledovala delší dobu policie. Muž se podle ní loni snažil přes Turecko odcestovat do Sýrie a bylo podezření, že měl napojení na teroristy. Vyšetřován byl ale na svobodě a úřady mu pouze nařídily nosit elektronický náramek kvůli sledování jeho pohybu. Bydlel u rodičů v Saint-Étienne du Rouvray.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

Newsletter