Fico: Vztahy mezi ČR a SR jsou příkladem pro jiné regiony

Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem po rozdělení někdejšího společného státu se staly pro mnohé regiony ve světě inspirací a příkladem hodným následování, řekl slovenský premiér Robert Fico v úvodu dnešního společného zasedání vlád obou zemí.

„Vynikající a v Evropě a ve světě zřídkavá podoba úzké spolupráce, jejímž symbolickým a praktickým vyjádřením jsou pravidelné společná zasedání vlád, je především také vyjádřením naší jazykové a kulturní blízkosti, naší vzájemné provázanosti ve všech oblastech,“ uvedl Fico.

Za potěšující označil slovenský premiér skutečnost, že podle průzkumů Češi považují Slováky za nejbližší národ a stejně to platí i naopak. Podle Fica ovšem Česko ani Slovensko nesmějí spoléhat na to, že vynikající vztahy mezi oběma státy budou automaticky zachovány.

„Potřebujeme vyvíjet nové a nové politické úsilí o udržování a efektivní využívání potenciálu našich vztahů ve všech oblastech a vysílat našim společnostem nová poselství, že naše přátelství a spolupráce mají velkou hodnotu a že stojí za to je posilovat,“ řekl Fico během čtvrtého společného setkání obou kabinetů.

Ministři by na schůzce měli hovořit nejen o bilaterálních vztazích, ale i o otázkách spojených s evropskou bezpečností a s migrační krizí. Očekává se rovněž debata o společných oslavách výročí, která připadnou na rok 2018.

„Oslavy a připomínky významných historických výročí považuji za neopakovatelnou příležitost ukázat, především mladé generaci, význam a přínosy 74leté existence ve společném československém státě, jakož i spolupráce Slovenské republiky a České republiky po rozdělení československé federace,“ řekl Fico.

Tradice společných zasedání české a slovenské vlády začala v roce 2012 v Uherském Hradišti a v Trenčíně, v dubnu 2014 následovalo setkání ve Skalici, naposledy se vlády setkaly loni v květnu na jihomoravském zámku Valtice. V podobném formátu česká vláda zasedá rovněž s vládami Polska a Izraele, obě země už letos navštívila.

Newsletter