Fortuna rozšiřuje okruh možných kandidátů na prezidenta. Vsadíte si?

Sázková kancelář Fortuna reaguje na včerejší prohlášení Jiřího Kajínka a rozšiřuje okruh možných kandidátů na prezidenta České republiky. Hlavními favority pro tuto chvíli zůstávají Václav Klaus mladší (10:1), Pavel Fischer (12:1), Michal Horáček (13:1) nebo třeba Lenka Bradáčová (15:1). Kajínek se nicméně zařadil do širšího okruhu možných kandidátů a bookmakeři mu dávají větší šance třeba ve srovnání s hokejovou modlou Jaromírem Jágrem (68:1).

Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. V zemi, kde si lidé za největší postavu svých dějin zvolili smyšlenou postavu Járy Cimrmana a kde by mnozí uvítali i kandidaturu Tondy Blaníka, hrdiny satirického seriálu, je zřejmě možné všechno. Možná budeme ještě nostalgicky vzpomínat na první přímou prezidentskou volbu, kdy měli lidé obavy jen z toho, jestli bude nový český prezident potetovaný.

„Kajínkova popularita je na vzestupu. Z prvních průzkumů reagujících na včerejší prohlášení vyplývá, že si až 30 % lidí umí představit, že by mu bez ohledu na jeho minulost dali svůj hlas. Navíc jít z lochu na Hrad má v Česku tradici – šance, že se odsouzený člověk stane prezidentem je v Česku aktuálně 36 %. Rozdíl je jen v tom, že tohle je první kandidát odsouzený za násilnou trestnou činnost,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Vězení Kajínek označil za dobrou průpravu na prezidentský post. „Seděl Antonín Zápotocký, Ludvík Svoboda, Gustáv Husák i Václav Havel. Nebyl bych tak zdaleka první,“ uvedl k tomu.

Do letošní lednové volby se ale nepřihlásil, protože nechtěl kandidovat proti Miloši Zemanovi, který mu udělil milost a kterého také volil. Pravděpodobně by na vedení kampaně ani neměl dostatek času – během prvních měsíců po návratu z vězení se věnoval intenzivní přednáškové činnosti, natáčení filmu a výrobě dalších produktů, které nesou jeho jméno, například sladkých bonbónů.

Newsletter