Francie po útoku v Nice posílí přítomnost bezpečnostních složek

Francie po čtvrtečním útoku v Nice posílí přítomnost bezpečnostních složek na svém území. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve na twitteru oznámil, že povolá 12.000 mužů z takzvaných operačních rezerv. Francouzské dobrovolníky vybídl, aby se k těmto rezervám připojili.

V současnosti je na území Francie podle ministerstva mobilizováno na 100.000 příslušníků bezpečnostních složek: 53.000 policistů, 36.000 strážníků a 10.000 vojáků. Operační rezervy sestávají z 9000 strážníků a 3000 příslušníků policie. Rozhodnutí posílit bezpečnostní síly padlo na dnešním jednání užšího branně-bezpečnostního výboru, stojí také na twitteru ministerstva vnitra.

„Chtěl bych vyzvat všechny francouzské patrioty, kteří si to přejí, aby se k těmto operačním rezervám připojili,“ uvedl Cazeneuve.

Cazeneuve čelí kritice kvůli bezpečnostním opatřením ve Francii, která byla v posledním půldruhém roce dějištěm tří velkých útoků.

Povolat tisíce lidí z operačních rezerv slíbil již v nočním projevu bezpečnostně po čtvrtečním útoku v Nice prezident François Hollande.

Ministr vnitra: Autor útoku v Nice se musel rychle radikalizovat

Pachatel čtvrtečního masakru v Nice, při němž zahynulo přinejmenším 84 lidí a přes 200 bylo zraněno, se zřejmě velmi rychle radikalizoval. Prohlásil to dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Reagoval tak na prohlášení teroristické organizace Islámský stát, která označila útočníka z Nice za svého vojáka. Jeho příslušnost k teroristům však zpochybňují útočníkovi příbuzní a tajné služby o jeho napojení na džihádisty nemají zřejmě zatím žádný jasný důkaz.

Jednatřicetiletý Tunisan žijící ve Francii Mohamed Lahouaiej Bouhlel nebyl v hledáčku zpravodajských služeb, potvrdil dnes znovu Cazeneuve. Zdůraznil nicméně, že osoby, které mají sklon naslouchat výzvám Islámského státu, se mohou odhodlat k extrémně násilným činům, i když se nemusí nutně zapojovat do jednotek džihádistů a být jimi vycvičeny. Je to nový způsob boje bez použití těžkých zbraní a výbušnin, následky jsou přitom šokující, poznamenal ministr.

Bouhlel ve čtvrtek pozdě večer najel kamionem do davu lidí slavících státní svátek. Podle Cazeneuva jde o nový typ atentátu, jemuž je velmi těžké předcházet. „Zdá se, že se radikalizoval velmi rychle. To jsou první poznatky ze svědectví z jeho okolí,“ uvedl ministr. Podle dostupných informací Bouhlelovi příbuzní vyšetřovatelům a médiím řekli, že nebyl praktikujícím muslimem a ani nezaznamenali, že by se v otázce víry radikalizoval.

O situaci po atentátu v Nice dnes na mimořádném zasedání jednala francouzská vláda. Prezident Francois Hollande poté vyzval k národní soudržnosti a jednotě, aby tak Francie čelila „pokusům o rozdělení země“, které Hollande označil za riziko. Reagoval tak na vzrůstající polemiku o tom, zda byla ze strany státu dostatečná bezpečnostní opatření na oslavách státních svátku v Nice, kde se přišly tisíce lidí podívat na tradiční ohňostroj.

Útočník z Nice navštěvoval psychologa, řekla jeho sestra

Muž, který zabil ve čtvrtek večer kamionem v Nice 84 lidí, měl podle své sestry dříve duševní problémy. Před tím, než se v roce 2005 přestěhoval do Francie, navštěvoval v Tunisku několik let psychologa. Agentuře Reuters to řekla jeho sestra Rabeb Bouhlelová.

Příbuzní Mohameda Lahouaieje Bouhlela zpochybňují spekulace o tom, že by tento jednatřicetiletý otec tří dětí byl napojen na teroristy. Organizace Islámský stát dnes uvedla, že útočník z Nice byl jejím vojákem, neboť vyslyšel výzvy k útokům na příslušníky zemí bojující proti IS. Podle francouzského ministra vnitra se musel radikalizovat velmi rychle. Tajné služby o jeho napojení na islamisty nicméně neměly žádné informace.

„Můj bratr měl psychologické problémy. Policii jsme předali dokumenty dokazující, že po několik let navštěvoval psychologa,“ řekla Rabeb Bouhlelová.

Bouhlelův otec uvedl, že rodina vyhledala lékařskou péči poté, co se jeho syn nervově zhroutil. „Měl psychické problémy, které způsobily nervové zhroucení; býval naštvaný, křičel, rozbíjel všechno kolem sebe,“ řekl francouzským televizím Mohamed Mondher Lahouaiej Bouhlel. „Museli jsme s ním k lékaři,“ uvedla také.

Volat rodině neměl podle útočníkovy sestry její bratr ve zvyku. „Ale v poslední době, během uplynulého měsíce, nám volal každý den a posílal peníze …Volal několikrát denně,“ uvedla také.

Synovec útočníka z Nice Ibrahim Bouhlel uvedl, že jeho strýc nikdy neměl finanční problémy. Příbuzným prý tento týden řekl, že plánuje cestu na rodinnou oslavu do Tuniska. Žádné známky neobvyklého chování nebo příklonu k radikálnímu islámu útočníkova sestra a synovec během telefonátů nezaznamenali.

Podle několika lidí z Bouhlelova okolí, které citovala francouzská média, Bouhlel jedl vepřové a pil alkohol, což je u zbožného muslima nepravděpodobné. Bouhlelova sousedka v Nice uvedla, že ho vídala několikrát denně, připadal jí ale zvláštní a nepříjemný.

„Byl chladný a nikdy s nikým nemluvil,“ tvrdí Jasmine Cormanová, která ve světle žlutém bytovém domě, kde žil i trojnásobný otec Bouhlel, bydlí půl roku.

 

Policie zatím neidentifikovala 16 obětí masakru v Nice

Po čtvrtečním masakru v Nice, kde najel do davu řidič kamionu, se zatím nepodařilo identifikovat 16 z 84 obětí. Dnes dopoledne o tom informovala mluvčí jedné z místních nemocnic. Dětská nemocnice v Nice hospitalizovala 30 dětí, z toho pět je stále v kritickém stavu. Jedno zraněné dítě je stabilizované, tři jsou napojeny na dýchací přístroje. Jedno těžce zraněné osmileté dítě se zatím nepodařilo identifikovat, zjevně jde o cizince, uvedla mluvčí dětské nemocnice Stéphanie Simpsonová.

Nejmladšímu z dětí, které byly po brutálním útoku v noci na pátek hospitalizovány, bylo šest měsíců. Většina ze zraněných dětí má zlomeniny a otřes mozku. „Jsme zvyklí přijímat hodně dětí, v tomto případě ale bylo těžké se vyrovnat s psychickou zátěží,“ uvedla mluvčí. Nemocnice podle ní zřídila zvláštní tým čtyř psychologů, který byl k dispozici příbuzným. Od čtvrtečního masakru se postaral o více než 50 rodin.

Mezi francouzskými institucemi mezitím sílí polemika ohledně zabezpečení oslav státního svátku 14. července, během nichž útočník s kamionem vjel do davu lidí, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj. Prezident samosprávy kraje Provence-Alpes Côte d‘Azur Christian Estrosi během své obhlídky Nice zpochybnil dostatečné zabezpečení ze strany státu.

Ředitel jeho kabinetu Anthony Borré upřesnil, že v rámci bezpečnostních opatření oslav v Nice bylo vyčleněno 50 městských policistů a 64 příslušníků státní policie. Na schůzce k zabezpečení oslav představitelé státu tvrdili, že v Nice žádné zvláštní nebezpečí nehrozí, uvedl Borré a dodal, že město nemělo již k dispozici žádné další kapacity.

Na promenádu, která byla během oslav vyhrazena pouze pro pěší, se podle policejní prefektury dostal kamion poté, co vjel na chodník. Policejní auta v rámci uzávěry blokovala jen přístup na vozovku. Nejcitlivější místa měla na starosti státní policie, která byla posílena vozy městských strážníků.

Řidič se s kamionem podle záznamů z městských kamer dostal na pěší zónu poměrně snadno, uvedl Borré. Za volantem 19tunového vozu se pak řítil davy devadesátikilometrovou rychlostí. V této situaci už by jej zastavila pouze betonová zeď, poznamenal Borré.

„Jak se mohl ten kamion dostat do zabezpečené pěší zóny?“ pohoršoval se Estrosi. Podle něj vyšetřování ukáže, že přijatá bezpečnostní opatření byla nedostatečná. Řidič srážel chodce na promenádě 45 vteřin, než jej policisté zastřelili. „Městská policie spustila poplach během 20 vteřin. Ale co by se stalo, kdyby nezareagovala?“ pokračoval Estrosi. Pohoršoval se také nad tím, že před útokem v Nice prezident François Hollande plánoval odvolat ke konci měsíce výjimečný stav, který v zemi platit od teroristických útoků loni v listopadu.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve však s jeho kritikou nesouhlasí. Podle něj byla státní policie na promenádě v Nice při oslavách v dostatečném počtu a své nasazení koordinovala s místní radnicí. Proti útočníkovi pak rychle zasáhla, uvedl ministr. Pokud by prý některá ze stran před akcí pokládala zabezpečení za nedostatečné, mohly být oslavy státního svátku zrušeny.

Newsletter