Francouzská ekonomika se podle centrální banky vrací k růstu

Francouzská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátí k růstu, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší o 0,3 procenta po stagnaci v předchozích třech měsících. Ve své pravidelné měsíční zprávě o podnikatelské náladě to dnes předpověděla francouzská centrální banka.

Indexy důvěry v průmyslu a ve službách zůstaly v srpnu beze změny. Zlepšila se však nálada ve stavebním sektoru, jejíž index vystoupil na nejvyšší úroveň od října 2011. V září počítají představitelé podniků ze všech tří sektorů s růstem aktivity, uvádí centrální banka.

Překvapivá stagnace francouzské ekonomiky ve druhém čtvrtletí byla špatnou zprávou pro prezidenta Françoise Hollandea, který se snaží přesvědčit voliče, že se hospodářská situace Francie zlepšuje. Míra nezaměstnanosti ale ve druhém čtvrtletí klesla na 9,9 procenta z 10,2 procenta v prvním kvartálu. Poprvé od roku 2012 tak sestoupila pod desetiprocentní hranici.

Hollande se zavázal, že se příští rok nebude ucházet o druhý prezidentský mandát, pokud nezačne počet lidí bez práce vykazovat stabilní sestupný trend. Francouzská vláda se snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst reformou zákoníku práce, která usnadňuje přijímání i propouštění zaměstnanců. Změny však vyvolaly vlnu protestů po celé Francii. Vláda se rozhodla zavést reformu zákoníku práce pomocí dekretu, tedy bez hlasování v parlamentu. Vyhnula se tak nebezpečí, že by schválení změn zablokovali její vlastní poslanci.

Newsletter